a

“Lavuar Alanı” Alan’a nasip olacak…

Zonguldak çok değişecek. Mülkiyeti Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’na ait olan ve 1950’li yılların teknolojisi ile şehrin tam ortasına kurulan kömür yıkama tesisleri, 141 bin metrekare alanda, günde yaklaşık 5 bin ton kömür yıkarken, ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle, 2006 yılında, sökülmeye başlandı.

O yıldan bu yana da yani 15 senedir Zonguldak’ın göbeğinde ucube bir şekilde bir türlü yapılamadı ve büyük tepki çekmeye devam etti. Secaattin Gonca, İsmail Eşref ve Muharrem Akdemir’in başkanlıklarında bu alan sürekli olarak gündemde olsa da maalesef bürokrasi yolları bir türlü açılamadı. Yıllar yılları kovaladı ve Dr. Ömer Selim Alan AK Parti Belediye Başkanı olduktan sonra çok ciddi bir şekilde ele alınarak yapılan sıkı görüşmeler sonucunda proje onaylandı nihayetinde de TOKİ tarafından önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak. Bu bakımdan Başkan Ömer Selim Alan kim ne derse desin, nasıl yorum yaparsa yapsın şehrin kanayan yarası Lavuar Alanını hayata geçirmek de ona nasip olacak.

Bugün Zonguldak kentinin öncelikli sorunu merkezdeki aşırı yoğunluk, trafikteki kargaşa ve yolların yetersizliğidir. Sosyal anlamda da Zonguldak halkının gezebileceği, çoluk çocuğuyla oturup dinlenebileceği bir alan maalesef yoktur. Bu olumsuzluklar etkisini yıllardır göstermektedir.

Projenin amacı: Lavuar alanının belleğine ve kent içindeki kimliğine saygılı tasarım kriterleri geliştirmek ve Sanayi arkeolojisi ile yeni mimari öğelerin anlamlı bir sinerji oluşturma çabası olarak Kentin karmaşık fiziksel dokusuna karşıt mümkün olduğunca net şekilde mekanlar oluşturarak böylece Zonguldak şehrini çağdaş, çok daha güzel yaşanabilir bir il haline getirmektir.

Fotoğrafı konuşturduğumuzda, bu ciddi projeyi Zonguldak’a kazandırma adına gösterdiği üstün gayretlerden dolayı da gerçekten Başkan Selim Alan kocaman bir alkışı hak ediyor.

Fotoğraflar konuşursa: Haber-Yorum Mustafa Emen

reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Her haliyle muhteşem…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.