a

Artık “Şantaj” Devlet Meselesi!

Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak’ta “şantaj” yapan gazetecilerin olduğunu itiraf etti

Artık “Şantaj” Devlet Meselesi!

 

  • Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, yıllardır Zonguldak’ın itibarını zedeleyip muhataplarını mağdur eden “Şantaj, tetikçi, ahlak dışı yazı yazan” gazetecileri hedef aldı. “Bugüne kadar çalıştığım hiçbir vilayette buradaki basın kadar sıkıntılı bir şey görmedim” diyen Vali Tutulmaz, “Basının dördüncü kuvvet olması şantaj yapmayı ve kişisel haklara saldırmayı gerektirmiyor” diyerek bazı basın grupları ve gazetecileri eleştirdi.

 

  • İsim vermeden adrese teslim göndermelerde bulunan Vali Mustafa Tutulmaz’dan bazı valiler gibi sorunu seyreden değil çözümü için uğraşan hamleler bekleniyor. Sadece medyanın değil Zonguldak’ın da en büyük sorunlarından birisi haline gelen ve Ankara kulislerinde de konuşulan medyadaki, “Tetikçi, şantaj, ahlak dışı yazılara” yönelik hamlelerin ne olacağı merak ediliyor.

 

  • Daha önceden bir çok vali, şantaj ve ahlak dışı yazılarıyla meşhur, “Ahlak dışı yazı yazmaktan” devlet kurumu Basın İlan Kurumu (BİK)’ndan ceza alan Zonguldak’taki ilk, Türkiye’deki nadir gazete sahibine yıllarca uyarıp randevu bile vermemişti. Vali Tutulmaz’ın aynı kişinin aynı yazılara devam etmesine rağmen daha ılımlı yaklaşmasının şantaj yazılarına devam etmesini cesaretlendirdiği yorumları yapılıyor.

WhatsApp Image 2021 09 01 at 11.04.49

Zonguldak’taki bazı basın gruplarını ve gazetecileri eleştiren Vali Mustafa Tutulmaz, “Basın demokrasinin olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Dördüncü kuvvet olarak tanınır ve bu yönüyle saygı ve değer görür. Ancak bu saygı ve değerin kalıcı olabilmesi devamlı olabilmesi ancak basın mensuplarının bu mesleğin etik kurallarına uyması gerekir. Zonguldak’ta basının maalesef eleştiri olan bir yönü var. Kamu kurumlarının ve siyasetinde eleştiri olan yönü var. Ben bugüne kadar çalıştığım hiçbir vilayette buradaki basın kadar sıkıntılı bir şey görmedim. Kusura bakmayın geçen yıl geldiğimde dedim ki, Zonguldak paydasında buluşalım ve sevgi dilini konuşalım. Nefret dili ile işimiz olmasın. Sevgi diliyle konuşarak sevgiyi üretelim. Sevgi dili iyi giderken bir anda ne olduysa basının bazı grupları eski hastalıklarına geri döndü. Basının dördüncü kuvvet olmasında şantaj yok. Basının başkasının yerine geçerek karar vermesi yok. Dördüncü kuvveti ekonomik çıkarları, kişisel çıkarları ön plana çıkararak çalışmak ve yazmak yok” dedi.

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BEÜ’de İlahiyat Fakültesi Mezunlarına Yemin ve Kep Atma Töreni Yapıldı…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.