a
  • İmza Gazetesi
  • BARTIN
  • ZONHAV’DAN SORUNLU Düsseldorf-Zonguldak SEFERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA…

ZONHAV’DAN SORUNLU Düsseldorf-Zonguldak SEFERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA…

2 Mayıs pazar günü SUNEXPRESS havayollarının aksayan Düsseldorf-Zonguldak seferi ile ilgili  ZONHAV Yönetim Kurulu adına Recep KAHYA yazılı açıklamada bulundu. Kahya, açıklamasında yaşanan aksaklığın nedenlerini belirtip yöneltilen soruları cevapladı.

Recep Kahya’nın açıklaması şöyle:

“2 Mayıs pazar günü SUNEXPRESS havayollarının aksayan Düsseldorf-Zonguldak seferi ile ilgili yalan yanlış haberler üzerine kamuoyuna duyurulur!

Değerli Hemşehrilerimiz,
Bildiğiniz üzere Zonguldak Havalimanımız yapılan çalışmalardan sonra cuma günü Ulaştırma Bakanımız tarafından tekrar hizmete açılmış ve dün itibari ile SUNEXPRESS ilk seferini Düsseldorf-Zonguldak sabah 07.30 olarak planlamıştı.Bu uçak öncesinde Düs-Trabzon-Düsseldorf olarak seferi vardı ve
Sabah 06.15 de Düsseldorf’a inip 07.30 da Zonguldak Havalimanımıza hareket edecekti.

Ancak Trabzon’da ki kötü hava şartları nedeni ile uçak gece Ankara’ya zorunlu iniş yaptı ve öğlen saatlerine kadar Trabzon yolcularıyla beraber Ankara’da bekledi. Trabzon’da havanın düzelmesine binaen uçak Ankara’dan Trabzon’a gitti ve oradaki yolcusunu alarak Düsseldorf’a geldi. Bu yüzden Zonguldak uçağı geç kalkmış oldu. Dolayısla uçağın Zonguldak a inişi saatlerce gecikti ve geceye kaldığı için pilot Ankara ya gitmiş. Ankara danda yolcular otobüs le Zonguldak a transfer edildiler.

Ancak SUNEXPRESS bu arada harekete geçti ve en azından Zonguldak’tan Düsseldorf’a gidecek yolcuların zamanında evlerine ulaşabilmeleri için yeni boş bir uçağı Antalya dan kaldırarak alanımıza indirdi ve 115 yolcusunu alarak Düsseldorf’a normal şekilde yolcularını götürdü.
Olayın özü budur.

Şimdi gelelim yolcularımızdan gelen sorulara:
1-Madem Trabzon’dan uçak gecikecekti neden yolculara önceden haber verilmedi?
Cevap:Yukarıda da belirttiğim gibi uçağın sis dolayısıyla Trabzon’a inemeyeceği maalesef önceden bilinemezdi.

2-O zaman neden SUNEXPRESS Türkiye den olduğu gibi başka bir uçak Düsseldorftan ayarlamadı?
Cevap:SUNEXPRESS uçaklarının çıkış noktası Antalya ve İzmir olduğu için boş uçaklar oralarda geceliyor. Dolayısıyla düsseldorfta boş uçak yoktu. Ayrıca Türkiye den boş bir uçak gönderilmeye çalışılsada pandemiden dolayı uçuş ekibi hazırlamak daha uzun sürebilirdi.

3- Madem öyle neden yolcular evlerine gönderilmedi de havalimanında bekletildi?
Çoğu yaşlı ve emekli insanlar. Bir gün sonrada gidebilirlerdi.
Cevap:Aynen katılıyorum. Bu konuda yanlış yaptılar. Bizim insanımız uysaldır. Eve gidin yarın uçarsınız deselerdi hiç problem çıkarmazlardı ve bu eziyetine çekmemiş olurlardı.
Bunu yetkililere ilettik. Onlarda her an Trabzon’da sisin kalkabileceğini ve uçağın geleceğini düşünerek bunu yapmadıklarını beyan ediyorlar.

Zonguldak Havalimanı açısından en önemli ve yanlış bilinen bir sorunda şu:
Değerli hemşerilerim,
Biz havalimanı şirketiyiz ve havayolu şirketlerine hizmet veririz. Havayolu şirketleri uçağını planlar ve biz onaylarız. Ancak bizim yönetim olarak havayolu şirketlerinin planlarına, fiyatlarına, uygulamalarına ve kararlarına müdahale hakkımız ve yetkimiz yoktur. Eğer yanlış giden birşey varsa uyarırız.Ama olumlu-olumsuz,gecikme ve uçak iptallerinden Havayolu şirketi sorumludur biz değil. Sizlerin şikayetlerini, Dilek ve temennilerini bizler havayolu şirketlerine iletmekle mükellefiz ama asla şirketin içişlerine müdahale edemeyiz. Bunun bu şekilde olduğunu bildiği halde hala havayolu şirketini değilde, havalimanımızı suçlayanlar var. Lütfen bu konuya hassasiyet göstermenizi rica ederiz.

Mağdur ne yapmalı:
Bu konuda mağduriyet yaşayan hemşehrilerimiz gecikmeden dolayı oluşan haklarını arasınlar. nereye müracaat edecekleriyle ilgili mail adresini veya telefon numaralarını yarın bilahare yayınlayacağım.

Bu vesileyle bu seferde mağdur olan Vatandaşlarımızdan, yaşlılarımızdan ben şahsen kendi adıma özür diliyorum.
Ama bunun bizden kaynaklanmadığını da özellikle bilmelerini istirham ediyorum. Bazı basın yayın kuruluşları sanki uçak kalkmışta biz indirmemişiz gibi yanlış kelime ve yönlendirmelerle vatandaşımızı tedirginliğe ve umutsuzluğa düşürmektedirler. Onları da buradan şiddetle kınıyorum. Maksadınız üzüm yemek olsun, bağcıyı dövmek değil diyorum.

Özellikle Düsseldorf-Zonguldak uçağında yolculuk yapan başta komşum #KadirAkalin hocam ve eşi Saniye Akalin ablam olmak üzere tüm yaşlılarımıza, yolcularımıza geçmiş olsun diyorum.
Dönüş yolcularımızın olsun gecikmesini önleyerek ikinci bir uçak tahsis eden SUNEXPRESS havayollarına yine de teşekkür ediyorum. Onların maddi zararı çok büyük ama bizim yaşlılarımızın da manevi zararı parayla ölçülmez diyor, Rabbimden bundan sonraki uçuşlarda hiç kimsenin maddi-manevi zarar görmemesini ve mağdur olmamasını temenni ve niyaz ediyorum.”

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Zonguldak Jandarma hem denetim yapıyor hem de arananları yakalıyor…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.