Bonus Veren Sitelerdeneme bonusu
SON DAKİKA

‘Bir kazma vurulmamasına hayret ettim’

Bartın, Çaycuma, Devrek, Karabük, Zonguldak

ZONGULDAK’ta esnaf olmak…

Bu haber 11 Eylül 2019 - 2:19 'de eklendi ve 371 kez görüntülendi.

Son yıllarda tüketici bilincinin artması ve enflasyonun düşmesi ile birlikte kar marjları eskiye oranla hayli düşük kalmaktadır. Bu sebeple artık karlılık için temel nokta maliyetleri düşürmekten geçmektedir. Satış yaparken değil alış yaparken kazanma döneminde olduğumuz unutulmamalıdır. Mümkün olduğunca uzun vadeli ve iskontolu mal almaya çalışın. Piyasa sıkışık bunu lehinize kullanmaya çalışın.Kredi kartı faizlerinin hala çok yüksek olması sebebiyle mümkün olduğunca borcunuzun asgari ödemesi yerine kredi kartınızı borcunun tamamını ödemeye çalışın.
Zonguldak taki Esnaf arkadaşlarımın affına sığınarak nacizane önerimiz Günlük ödemelerinizi yapmak için kredi kartına başvurmak çözüm değildir. Kısa vadede sizi rahatlattığını düşünseniz de kredi kartı ile borç ödemek size çok daha büyük borç sorunu oluşturmaktan başka bir işe yaramaz
Esnaf arasında sıkça yaşandığını düşündüğüm hatır çeki/senedi verme kesinlikle vermeyin. Hatır çeki verdiğiniz kişi ekonomik olarak borçlarını ödeyemezse verdiğiniz çekin bedelini ödeyeceğinizi unutmayın.
Müşterilerinizin tercihlerini ve taleplerini yakından takip edin. Mümkün olduğunca az stokla ve satışı kolay mallarla sezonu geçirin. Ne kadar çok stok tutarsanız maliyetinizin artacağını aklınızdan çıkarmayın. Mağazanız dolu gözükecek, eş dost ne kadar çok mal getirmiş dedirtmek yerine satışı yapılabilecek az ama öz mal getirtmek sizi finansal anlamda rahatlatacaktır. Üstelik satış yaptıkça kısmmen yeni mal getirmek müşterilerin mağazanıza daha sık gelmesini sağlayacaktır..
Zonguldak’ta esnaf olmak ve ayakta durmak zordur.
Esnaf olduğum için bunu en iyi billenlerden biri olarak bu zoru başarıp ayakta kalan esnaf arkadaşlarımıza selam olsun.

Saygılarımla……Atanur ÖNER

Atanur Öner
Atanur Önermedyaimza@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve taşımacılık