Bonus Veren Sitelerdeneme bonusu
SON DAKİKA

‘Bir kazma vurulmamasına hayret ettim’

Bartın, Çaycuma, Devrek, Karabük, Zonguldak

Zonguldak’ın geleceği Filyos!

Bu haber 30 Temmuz 2019 - 19:00 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’dan gelen misafirlerimle birlikte güzel sahili ve deniziyle meşhur Filyos’a gitme kararı aldık. Buradaki amaç hem misafirlerimi Filyos’u göstermek, gezdirmek ve deniz tatili ile birlikte eğlendirmekti. Tabii biz de bu arada onlar denizin keyfini çıkarırken Filyos Beldesini dolaşarak olan-bitenler hakkında bilgi sahibi olmaktı.

ZONGULDAK GELECEĞİ FİLYOS LİMAN PROJESİ

Bilindiği gibi Zonguldak’ı Zonguldak yapan eski adı (EKİ) yani Ereğli Kömürleri İşletmesi, şimdiki adı (TTK) Türkiye Taşkömürü Kurumu artık eski popülerliğinden uzaklaşmış ve binlerce işçi emekli edilip kurum tamamen küçülmüştü. Hal böyle olunca  “Filyos Liman Projesi” ön plana çıkarak Zonguldak’ın geleceği olmuştu.

Liman inşaatı hızlı bir şekilde süren Filyos limanı ile ilgili olarak son bilgileri vermek gerekirse; Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından “Anadolu’da Genel Üretim Raporu” doğrultusunda planlanan Filyos Projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 23 bin dekarlık ve Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın önünde bulunan 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı, kuzey-güney aksını da birbirine bağlamış olacak. Alt yapı liman inşaatının yüzde 80’e geldiği bölgede 2020 yılında liman inşaatının tamamlanması hedeflendi. 

DENZİ, KARAYOLU, HAVA YOLU, VE DEMİRYOLU DESTEĞİ…
Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün ortasında bulunan limanın bölgenin üç iline önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Türk Hava Yolları ve Atlas Global’in Zonguldak Havalimanı’na seferler başlatmasıyla birlikte hareketlenen bölge, demiryolu, karayolu ve denizyoluyla da desteklenecek. Bu bağlamda karayolu ve demiryolu çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından sürdürülüyor. Karadeniz’in en niteliklisi ve en donanımlısı olması planlanan 25 milyon ton kapasiteli limanın bitmesiyle bu bölge çok hareketli günlere sahne olacak.

TÜRKİYE’NİN 3. BÜYÜK DEV LİMANI… 
Ankara’nın denize açılan kapısı olacak olan Filyos Projesi, diğer ticaret ağlarının da Karadeniz’le birleşmesiyle çağdaş limancılık hizmetine olanak sağlayacak. Bölgeye ve ülkeye stratejik ve ekonomik katkı sağlanması beklenen projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

BAKAN VARANK’IN ÖNEMLİ SÖZLERİ
Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz hafta geldiği Zonguldak’ta çalışmalara ilişkin önemli açıklamalar yaparak şu ifadelere yer vermişti: 
“Burası Filyos Limanı, alt yapı anlamında fiziki gerçekleştirme yüzde 80 seviyesini aşmış durumda. Burası tamamlandığında bölgenin en önemli limanlarından bir tanesi olacak. Buradan Karadeniz’e, sonra da dünyaya açılan kapı olarak biz burayı göreceğiz. Burası hem Bartın’a, hem Karabük’e hem de Zonguldak’a hizmet edecek önemli bir liman. Aynı zamanda demiryolu bağlantılarıyla, karayolu bağlantılarıyla bölgemizin, hatta Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi haline gelecek.”

Görüldüğü üzere Filyos limanı tamamlandığında Zonguldak’ın geleceği adına da çok güzel gelişmelere ışık tutacak. 10 bin kişinin istihdamı demek aileleriyle birlikte 40-50 bin kişinin evine ekmek girmesi demektir. Yani, TTK’da kapanan ekmek kapısı ve Filyos’la yeniden açılmış olacak. Göç veren Zonguldak böylelikle göç alan bir şehir konumuna gelecektir. Filyos belki de ilçe olarak Zonguldak’ın göz bebeği olacaktır.

Filyos’u her haliyle enine boyuna tanıma imkanı buldum. Geçtiğimiz yıllarda da gazeteci arkadaşlarla gezip görmüş ve buranın inanılmaz bir cevherle kaplı olduğuna tanık olmuştuk. Şimdi çok daha da iyi olacak görüşündeyim.

Bu güzelliklerle misafirlerimle birlikte Filyos’tan ayrıldım ve “Zonguldak’ın geleceği Filyos” başlığını attım. İnşallah da öyle olacak…

Bu arada memleketim Görele’ye gitmek ve bahçelerimdeki fındığımı toplamak için 1 ay izinli olarak sizlerden ayrılmak durumundayım. Allah nasip ve kısmet ederse Eylül gibi yeniden yazılarımla aranızda olacağım. Allah’a emanet olun…

Kalın sağlıcakla…

Mustafa Emen
Mustafa Emenmustafa28.67@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve taşımacılık