DOLAR

12,4902$%3.08

EURO

14,1202%4.02

GRAM ALTIN

712,56%3,27

ÇEYREK ALTIN

11.464,11%3,26

TAM ALTIN

11.464,11%4,41

BİTCOİN

676924฿%-3.8551

a

Zonguldak’ı bu ‘Pislikten’ kurtarın!

1427532 1

“Denize nazır çöplük” 12 yıldır proje bekliyor… Tek umut Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum…

Zonguldak’ı bu ‘Pislikten’ kurtarın!

 

*** Zonguldak’ın çöpleri tam 29 yıldır “Denize nazır” Kozlu sahiline döküldü. 12 yıl önce çöp dökülmesi yasaklanmasına rağmen dağ yığını haline gelen çöplerin bu alandan temizlenememesi büyük sıkıntı ve tehlike oluşturmaya devam etti.

 

***Dalgaların alarak Kozlu sahiline yaydığı çöp atıkları her sene kış aylarında ayrıca tedirginlik oluştururken Zonguldak ve Kozlu belediyesi proje maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle çaresiz kaldı.

 

*** Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un sorunla bire bir ilgilenmesini isteyen vatandaşlar, hem sağlık hem de çevreyi tehdit eden pisliğin Zonguldak’ta ayrıca turizmin gelişmesinin önünde de engel olduğunu vurguladılar.

 

(Haber: Mustafa Emen)- Zonguldak’ın tüm çöpleri Kozlu sahiline 1980 yılından 2009 yılına kadar sürekli bu alana döküldü. Daha sonraları katı atık depolama tesisi yapılmasına rağmen burada biriken çöpler kaldırılmadı. Karadeniz’in çılgın dalgalarıyla birlikte evsel ve tıbbi atıklar Karadeniz’e karışmaya başladı.

Denize karışan bu atıklar daha sonraları akıntılar ve dalgalarla birlikte sahilleri doldurarak  bölge halkı tarafından endişeyle izlenmeye başlandı. Kozlu sahilini dolduran bu çöp pislikleri zaman içerisinde Zonguldak’ın tüm sahillerinde de görülmeye başlandı.

Burada biriken çöpler yıllarca toplanmadığı gibi üzerine toprak dökülerek kapatılmaya çalışıldı. Yazın pis kokuların yayıldığı bu çöpler kış aylarında ise büyük dalgalarla birlikte denize çekilerek (Deniz pislik saklamaz) derler sahillere tekrar geri yolladı. Hal böyle olunca her yere yayılan çöpler yüzünden Zonguldak tehdit altında kalıyor.

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Selim Alan ve Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın eski çöplük alanının kaldırılmasıyla ilgili çabası olmasına rağmen belediyelerin bütçesini zorlayacak maliyet çıkması nedeniyle projeyi hayata geçiremedikleri öğrenildi.

 

BERRAN AYDAN YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET ETTİ

Zonguldak TEMA İl Temsilcisi Berran Aydan ise konu hakkında, “Bu alandan deniz dalgalarla çöpleri alıyor ve yeniden sahillerimize taşıyor. 2009 yılına kadar şehrin bütün çöpleri bu alanda dağ gibi yığıldı. Tüm Belediyelerin çöpleri Kozlu sahilinde iğrenç görüntüler oluşturdu ve aradan geçen 12 yıla rağmen bu çöpler buradan temizlenmedi. Zonguldak çevresini tehdit etmeye devam ediyor. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

DENİZ YAVUZYILMAZ DA UYARMIŞTI

Öte yandan, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da bu sıkıntılarla ilgili geçtiğimiz sene Kozlu sahilinde

incelemelerde bulunarak sahillere vuran pislikleri ve hatta hastanelerin kullandığı tıbbi atıkları, serum ve iğnelerle

dolu olan poşetleri basına göstererek uyarıda bulunmuş ve yetkilileri uyarmıştı. Ancak aradan geçen süre içerisinde

maalesef çöpler konusunda gerekli adımlar atılmadı.

Gelen son bilgilere göre de Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan’ın bu konu hakkında detaylı bir proje ile bu alanda ciddi hazırlıklar yapıldığı ifade edildi. Önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MHP İlçe Başkanı Mustafa Kaplan Öğretmenler gününü kutladı…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.