SON DAKİKA

Flaş! Geç kalınırsa yine kaçar!

Bartın, Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Karabük, Zonguldak

Yıldırım “15 Temmuz 2019” demişti. 150 yıllık proje ne aşamada?

Bu haber 31 Aralık 2019 - 19:05 'de eklendi ve 814 kez görüntülendi.

Zonguldak’ın ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin çılgın projesi olan ve Sultan II. Abdülhamit hanın 150 yıllık hayali haline gelen “Filyos Vadi Projesi” nin ilk ayağı liman projesinde temeller geçtiğimiz 2016 senesinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından atıldı.

Temel atılmadan önce işi alan firma bölgede çalışmalar yaparak ön etüt, fizibiliteden sonra şantiye sahasını Çaycuma ilçesine bağlı Saz köye kurarak çalışmalar başladı. Aradan geçen aylardan sonra bölgeye şantiyenin prefabriklerin yapılmasının ardından iş makineleri de gelerek çalışmalar sürdürülmeye devam etti.

Alınan bilgiye göre, Nisan 2017’den sonra inşaatın tam anlamıyla başlamasından sonra bitiş tarihinin Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz 2019 yılı olarak belirledi. Ancak firma yetkilileri bu tarihe kadar bu alanın bitirilmesinin mümkün olmadığını kaydederek bu alanda ciddi anlamda çok büyük bir işin olduğu da ifade edildi. Aradan geçen zamandan bu yana şantiye alanına çok sayıda kişinin burada çalışmak amacıyla kayıt olmaya geldiği kaydedilirken, şuana kadar sayı 3.500’den katlanarak arttı. Kısa bir zaman sonra başvuruların biteceğini belirten yüklenici firma buranın çok büyük bir istihdam kaynağı olduğunu çalışacak kişi sayısının da 15.000’ne kadar da çıkmasının beklendiğini belirtti.

Zonguldak’ta işsizlik bakımından birçok kesimin iş aramak için gurbete gittiklerini belirten çevre halkı bu projenin faaliyete geçmesinin ardından Zonguldak ve Batı Karadeniz’in çılgın projesi olan bu Filyos Limanının işsizlere büyük bir istihdam kaynağı oluşturacağı ifade ediliyor. Temel atılmadan önce bölgeye gelen zamanın Bilim, Sanayi, ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan düğün salonunda II. Abülhamit Hanın bu projesi hakkında değerlendirmelerde bulunmuş ve yaptığı açıklamasında da şöyle demişti; “Nasıl MARMARAY ile 150 yıllık bir rüyayı hayata geçirdiysek, inşallah bu rüyayı da gerçeğe dönüştüreceğiz. Filyos Endüstri Bölgesi, özellikle lojistik imkanları açısından büyük bir değer taşıyor. Hemen yanı başında Türkiye’nin en büyük limanı bulunuyor. Filyos Limanı, demiryolu hattıyla ülkenin iç kesimlerine kadar uzanıyor. Bugün Mersin’de üretilen narenciye dahi, Rus pazarlarına, Zonguldak üzerinden ulaştırılıyor. Filyos limanıyla Zonguldak’ın bu lojistik merkez olma niteliği daha da pekişecek.”

Yaptıkları projeksiyona göre, bölgeye 1,5 milyar dolarlık yatırım yapılmasını öngördüklerini belirten Özlü, “En önemlisi de bu yatırımlar sonucunda 12 bin civarında istihdam oluşmasını amaçlıyoruz. Bölgeye ve Türkiye’ye büyük güç katacağına inandığımız bu projeyi büyük bir titizlikle sürdüreceğiz. Bölgeyi en kısa sürede üretime hazır hale getireceğiz ve Abdülhamit Han’ın rüyasını hayata geçireceğiz.” şeklinde konuşmuştu.

Bölgenin parlayan yıldızı haline gelecek olan Filyos Limanı şimdi herkesin umut ışığı oldu. Zaman hızla akıyor, projede büyük gelişmeler oldu ancak açıklanan tarih daha çok uzayacağa benziyor.

Filyos projesi gerçekten çok büyük bir projedir, bittiğinde inşallah tüm yörenin göğsünü kabartacağı gibi ülke ekonomisinin de can damarı olacak ve dünyanın rn büyük limanlarından biri olarak tarihe geçecek.

Bilindiği gibi, eskiden Zonguldak’ın TTK’sı vardı ve 60 bin işçi çalışıyordu hatta insanlar zorla kolundan tutularak işe girmesi sağlanıyordu. Şimdi TTK daracık bir hal alırken işte Filyos projesi de 12 bin istihdam sağlayacak olmasından dolayı TTK’yi geride bırakacak.

Olmayacak duaya “Amin” denmez biz şimdilik inşallah diyerek dua ederek son noktanın konulmasını bekleyelim ve 2020 Zonguldak yılı olsun sözünün hayata geçmesini bekleyelim.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa Emen
Mustafa Emenmustafa28.67@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.