a

YENİ  ANAYASA, SEÇİM, GEÇİM…!?

Senelerdir ara ara gündeme getirilen,fakat bir türlü neticelenmeyen, yeni anayasa konusu,geçtiğimiz hafta içinde  M H P  Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasıyla bir kere daha gündeme gelmiş oldu.

Senelerdir ara ara gündeme getirilen,fakat bir türlü neticelenmeyen, yeni anayasa konusu,geçtiğimiz hafta içinde  M H P  Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasıyla bir kere daha gündeme gelmiş oldu. Sayın Bahçeli MHP olarak üzerinde çalıştıkları 100 maddelik Anayasa çalışmalarını kamuoyuna açıkladı.Bu açıklamaya ilk tepki İyi Parti den geldi. İyi parti sözcüsü,içeriğine bakmadan,nedir,necidir demeden,sert bir açıklamayla    M H P nin 100 maddelik anayasa teklifine karşı olduklarını peşinen ilan etti.C H P  ise  gündemlerinin önce seçim olduğunu,anayasanın seçim sonrası yeni meclis tarafından yapılması gerektiğini savunarak,teklife karşı olduklarını ortaya koydu.A K parti ise anayasanın yeniden yapılmasını gerektiğini,kendilerinin de bir çalışma yaptıklarını,MHP nin teklifini de inceleyeceklerini açıkladı.

Herkes artık biliyor ki 1982  anayasası ve kanunları,

bu günün şartlarına cevap veremiyor,zaten bir çok değişiklikler yapılarak  anayasa adeta kevgire dönmüş . Dört ayrı devletin anayasa ve kanunlarından derlenerek yapılan anayasa bünyemize uymamakta ve kendimize göre bir anayasanın yapılması artık şart olmuştur. Milletimizin büyük kesiminin rahatsız olduğu,her türlü, yolsuzluk,usülsüzlük,rüşvet,irtikap,kayırma,ayrım,şiddet, kişi hak ve hürriyetlerine saldırı,suiistimal,hasılı ne kadar yanlış iş rahatlıkla yapılabiliyorsa,bu yanlışlar anayasa ve kanunlardaki boşluklardan faydalanan ard niyetli kişilerce işlenmektedir.Bu sebeple yeni anayasanın acilen geniş katılımlı bir konsensüs içerisinde yapılması ve hayata geçirilmesi elzemdir.

Gelelim seçime,cumhur ittifakının tarafları Ak Parti ve MHP,seçimlerin normal zaman olan 2023 de yapılacağını üstüne basa basa açıklamıştır.Millet ittifakının tutumuna baktığımızda,ittifak ortaklarının niyetlerinin,üzüm yemekten önce bağcıyı dövmek olduğu anlaşılıyor.Diyelim ki seçim oldu,ne yapacaksınız ? Ekonomi mi düzelecek, pandemi mi bitecek,hazine paramı dolacak,döviz düşecek mi, ne yapacaksınız.? İktidarın bazı yanlış işlerinden dolayı bir vatandaş olarak bende rahatsızım,zaman zaman yazılarımda bunları da dile getirip eleştiriyorum,ama muhalefetin tutumundan da rahatsızım.Biliyorum ve inanıyorum ki,fanatizme kapılmamış büyük seçmen kitlesi de benim gibi düşünüyor.

Tüm dünya yı kasıp kavuran pandemi ve getirdiği ekonomik sıkıntılar ortada dururken seçimden bahsetmek akıl işimi. Bu genel sıkıntıları bir fırsatmış gibi düşünerek ,seçim ve iktidar beklemek ,sadece boş bir hayalden ibarettir.

Diğer taraftan pandemi nin olumsuz etkileri böyle devam ederse esnafımızın büyük bölümü belki bir kaç ay daha dayanabilir.Böyle bir zamanda Ruhsar Pekcan  olayı ve Zehra Zümrüt Selçuk un Kardemir yönetimine  yüksek ücretle  atanması da haklı olarak milletin tepkisine sebep olmuştur. AK parti 2023 seçimlerini düşünüyorsa ki,muhakkak düşünüyor,teşkilatlardan evvel,seçmenin sesini dinleyip gerçeklerle yüz yüze gelmelidir.Bilahare  acilen bir bağırsak temizliği yapmalıdır.

Şu anki Türkiye tablosuna baktığımızda, iktidarın gündeminde yeni anayasa,muhalefetin gündeminde  seçim, milleti ise gündemin de ise geçim var.                      Tüik in açıklamış odluğu enflasyon oranı ve merkez bankasının beklediği yıl sonu enflasyon oranları ile tüketicinin gerçek enflasyonu çok farklı hale gelmiştir. Tüketicini büyük kesimi bankalara borçludur, bu borç toplamının 700 milyar TL yi geçtiği 800 milyar TL ye yaklaştığı konuşuluyor.Yani Türk insanın çoğunluğu borçlu yaşıyor. Emeklinin maaşı enflasyon karşısında erimiş, asgari ücret bir çok emekli maaşını geçmiş, bir çoğu ile de aynı seviyeye gelmiştir. İktidar ve muhalefet Milletin gündemini düşünerek hareket etmek zorundadır.Buna göre yeni anayasa acilen yapılıp gündemden düşürülmeli ,geçim derdi içindeki esnaf ve iş dünyasının  durumu ve ekonominin düzelmesi için acil ,gerçekçi tedbirler devreye sokulmalıdır.Seçimler ise 2023 de,gününde yapılmalı,havada uçan,karada kaçan,Halepte altı arşın atlayan,sayıları 100 yaklaşmış siyasi partiler ve binlerce siyasetçi,göbeğinin suyunu almalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AYI

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.