Yazı Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 20:52 Bu yazı 4052 kez okundu
 
Sözde olmasın!
Meral Demirbaş
istanbullumeral67@hotmail.com
 
 

Mevcut engel durumu nedeniyle engellilerin, engelsiz bireyler gibi eşit haklara erişiminin sağlanması için engellilere verilen pozitif ayrıcalıktır engelli hakları. 

Ülkemizdede  engellilerimize yönelik çok güzel çalışmalar yapılıyor engelsiz yönetenler tarafından. Bazılarına bakalım nelerdir diye;

Belediyelerin engellilere uygun düzenlemeler yaparak, ulaşılabilirlilikte kaldırımları, yaya yollarını, umumi binaları ve resmi binaları erişilebilirliliğine uygun olarak yapmak zorundadır. Çok acıdırki bizim şehrimizde geçtim kaldırımları, yolları, belediye binasına bile yürüme engelli çıkamıyor . Evet bir tane rampa var göstermelik olarak dimdik kaydırak gibi kim kullanıyorsa? 

Toplu taşıma araçlarındada indirim olduğu gibi engelli, yaşlı ve hamileler için ayrılmış koltuklar var. Lakin gel görki, buralarda duyarsız kişilerin gaspına uğramış. 

Ortopedik engellilerde araç alımlarında sağlanan kolaylıklar var. H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler katma değer vergisi indiriminden faydalanıyor ve özel tüketim vergisi ödemiyor. Birde bunu menfaate dönüştürenler olmasa! 

Yüzde 90 engelli hastasının üzerinden birinci derece akraba olan kişi bu kanundan yararlanıp hastası için almış olduğu aracı kendine özel kullanıyor . Engelli aracı olduğu için engelli olmadığı halde engellilerin haklarını engelliyor. 

Kişi esnaf ve durumuda iyi lakin almış olduğu araç engelli olduğu için, engelli park yerini özel park yeri yapıyor ve gerçek ihtiyaç sahibi mağdur kalıyor. O zaman kim engelli oluyor? 

Devlet kurumlarında ve elliden fazla işçi çalıştıran işletmelerde belirli yüzdeye göre işçi çalıştırmak zorunda. Çok güzel bir madde olmasına rağmen uyan varmı? 

Ortopedik engellilerin kullandıkları protezler devlet tarafından karşılanıyor amma yüzde 25’nide hasta karşılıyor. Parası yoksa vay haline!

Engelli kişinin özür oranı yüzde 40 ile yüzde 90 arasında ise bakıma muhtaç aylığı alabiliyor. Yalnız kişi başına düşen gelirinin asgari net ücretinin üçte ikisinin altında olması lazım. O zaman gelde al bakalım alabilirsen! Kişi zaten engelli ve ailesinin bakımına ihtiyacı var, kendi özel giderleri var ama ailenin geliri var idare et diyorsun. O zaman bu verilmiş hakmı oluyor? 

Biz bunları yaza yaza bitiremeyiz. Çünkü engelsizlerin engel olduğu bir dünyada engellilerin derdi bitmez. Siyasette olsun nerede olursa olsun sadece sözde kalıyor. 

Bir örnek vereyim, engelli aracı kullanıyorsanız daha önceden engelli plakası kullanabiliyordunuz. Lâkin yeni düzenlemelere göre engelli aracı plakası artık basılmıyor. Neden? 

Ayrıcalıklı oluyormuş. Biz zaten ayrıcalıklıyız ve ben bundan rahatsız olmuyorumki. Çünkü karşındaki kişi benim engelli olduğumu anlasın ve  trafikte beni sıkıştırmasın. Engelli aracı olduğunu belirtmek istiyorsan bana logo kullanmam gerektiğini söylediler. Resmi ve kurumsal olarak plakada kullanmak varken neden yapıştırma logo kullanayım. Rahatsız olan varsa kullanmasın ama ben rahatsız değildimdim engelli plakasından. 

Biz önce zihinlerde engelli olanları düzeltebilirsek yaşadığımız yeri ondan sonra şekillendirebiliriz. 

Deveye sormuşlar “inişimi seversin, yokuşumu? ” diye “düze kıranmı girdi”demiş.

Yani bir işin kolaylığı varken zora sokmayalım ve birbirimizi sözde değil özde severek  haklarımıza sahip çıkalım. 

Engelsiz yarınlar dileğiyle sevgiyle kalın. 

 
Etiketler: Sözde, olmasın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı