Yazı Detayı
19 Nisan 2020 - Pazar 18:32 Bu yazı 8020 kez okundu
 
Koronavirüs ve Ekonomi Üzerine Etkileri...
Ender Arvasi
enderarvas.ea@gmail.com
 
 

 

             Dünyamız bu zamana kadar yaşanan en ağır salgınla savaş vermekte, bu süreçte bireyler hem çoğu zamanını evde geçirdiği için halkın psikolojisi de artık bozulmaya başladı. Sıcaklıkların artmasıyla gerilimin artması aile içi şiddet toplum huzurunun da bozulmasına yol açtı.

                Şimdi gelelim ekonomiye şu an hükümet herne kadar toplumu rahatlatıcı yönde adım attık dese de uzun vadede ekonomiyi rahatlatacak ciddi adımlar atmadığı müddetçe yapılanlar sonuçsuz kalacaktır. İlk etapta reel sektörün ayakta kalması için bankaların destek vermesi lazım. Fakat hükümetin ısrarlı çağrısına rağmen özel bankalar reel kesime destek vermemekte ısrar etmekte kendi bildiğini okumaktadır. Bu da hem esnafı hem de kobileri zor durumda bırakmaktadır.

                Türkiye de 30 milyonu aşkın kişi bankalara borçlu. Bu insanlara kim kefil olacak 3 ay işten çıkarma yasaklandı. Peki 3 ay sonra ne olacak? İş yapamayan işletmelere ne yapacak? Çalışanın ücretini ödemeyen işveren ne yapacak? Kepenk kapatan esnafın hali ne olacak? ABD AVRUPA da çoğu ülke kendi vatandaşına vatandaşlık maaşı bağladı. Biz sosyal devlet olarak vatandaşımıza bir garanti verebiliyor muyuz?

              Hükümetin son durumda yapacağı iki işlem kalıyor ya para basacak yada IMF gibi kuruluşların kapısını çalacak Ecevit döneminde bankaların yapısı güçlü değildi . AK PARTİ sağlık ve bankacılık alanında güçlü atılımlar yaptı. Bankacılığın zeminini sağlam tuttuğu için ekonomik krizlerden az etkilendi. Ancak durum şimdi öyle değil mesele ciddi ve bu talepler karşılanmazsa hiçte iyi günler bizi beklemiyor demektir .

Kalın sağlıcakla …

                         

Akademisyen yazar                    

    Ender ARVASİ

 

***

 

ÖZGEÇMİŞ

1983 yılında Van’ da dünyaya geldim. Memur çocuğu olamam hasebiyle  ilköğrenimimin bir kısmını Van’da diğer  kısmını Kırıkkale’ de tamamladım. Lise eğitimini ANKARA da tamamladım. Üniversiteyi Ankara Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde bitirdim.

                       Üniversite yıllarında çeşitli dergilerde ekonomi üzerine yazılar yazdım. Aynı yıllarda teorik eğitimler dışında finans ve borsa üzerine eğitimler aldım . belli dönemlerde yatırım uzmanlığı yaptım.

                       Belli bir dönem özel sektörde çalıştıktan akademik kariyer yapmaya karar verdim .  Şuan Karabük üniversitesinde yüksek lisans eğitimimi tamamlamak üzereyim. Akademik kariyerime Doktorayla devam etmek istiyorum. Yüksek lisans döneminde ekonomi dış politika ve siyaset alanında çalışmalarım mevcuttur.

                                                                                 Ender ARVASİ

                                                                              enderarvas.ea@gmail.com

 
Etiketler: Koronavirüs, ve, Ekonomi, Üzerine, Etkileri...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı