a

Yenilenmiş haliyle Zonguldak Havaalanının pistinin açılış töreninde konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ulaştırma Bakanından THY – Anadolujet başta olmak üzere yurt içi seferlere başlatılması gerektiğini vurgulayıp talep etti.

Zonguldak, Bartın, Karabük başta olmak üzere yurt içinde değişik illerde yaşayan bölge insanının merakla beklediği yurt içi uçuşlarının başlaması konusunda Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve milletvekilleri hiç bir söz sarf etmezken Vali Tutulmaz, konuşmasında konuya değindi.

Vali Tutulmaz, konuşmasında şöyle dedi:

“Geldiğimiz noktada pist uzatıldı 250 metre uzatılarak 2130 metrelik bir mesafeye ulaşıldı. Genişlik 30 metreden 45 metreye çıkartıldı. Bunun yanında bütün elektrik aksamıyla ilgili çalışmalar yapıldı. Triyaj ve çevre düzenlemesi yapıldı. Yine 1600 metre tel örgü düzenlemesi yapıldı ve bugün işler hale geldi.

HEPİMİZE DÜŞEN GÖREVLER VAR
Bundan sonra buranın daha iyi işletilmesi ve daha aktif olarak kullanılması gerekiyor. Bunun içinde hem ZONHAV ve Havaalanını işleten Valiliğimizin de, Özel İdaremizin de ortak olduğu şirkete düşen görevler var. Hem de Sayın Bakanlığımıza bu yönde düşen görevler var. Özellikle iç hatların daha aktif kullanılması gerekiyor.

FARKLI İLLERE SEFERLER KONULMASI GEREKİYOR
Türk Hava Yollarının (THY), Anadolu Jetin, başta İstanbul olmak üzere ülkemizin değişik illerine seferler konulması gerekiyor. Çünkü artık bu bölge Filyos Limanıyla beraber doğalgazın yine bu bölgeye çıkıyor olmasıyla beraber yine arkasından Endüstri bölgesiyle beraber bu bölge daha hareketli bir alan olacak ve buraya daha çok kişinin, yatırımcının gelip gitme fırsatı doğacak. Bugünden bunun planlayarak seferin sayılarının arttırılması gerekiyor. Tabi burada bir sıkıntının da bir hassa il merkezinin de buraya ulaşımında mesafe dolayısıyla sıkıntılar var. Bunu da aşabilmek adına tren yolu buraya kadar geliyor.

BANLİYÖ TRENİYLE BAĞLANTI HALİNE GETİRİLİRSE AKTİF KULLANILABİLİR
Tren yollarının daha aktif kullanılması adına daha fazla tren seferleri koyularak belki de uçak saatinde bu sayıları arttırarak burayı daha aktif kullanarak aktif hale getirmemiz gerekiyor. Çünkü il merkezinden buraya özel araçla gelip arkasından yine oraya gidip insanlarda maliyet açısından daha farklı bir konuma getiriyor. O zaman il dışına gitmelerde araba tercihi daha fazla ön plana çıkıyor. Uçağın daha çok tercih edilebilmesi açısından buranın bir banliyö treniyle bağlantı haline getirerek aktif kullanılması gerekiyor.

ZONGULDAK’A BENZER FIRSAT KARABÜK’TE DE SAĞLANABİLİR
Bu şekilde Karabük’te de benzer fırsat sağlanabileceğini düşünüyoruz. Aynı tren hattı buraya geliyor.Bu konuda da bakanlıkça Devlet demiryollarınca gerekli çalışmalar yapılırsa bu havaalanının daha aktif kullanılması sağlanmış olur diye düşünüyorum.”

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Belge soran polisin üzerine yürüdü

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.