Bonus Veren Sitelerdeneme bonusu
SON DAKİKA

‘Bir kazma vurulmamasına hayret ettim’

Bartın, Çaycuma, Devrek, Karabük, Zonguldak

Topuz, 15 Temmuz gecesini anlattı… Cumhurbaşkanına yönelik suikast girişimini yazdı…

Bu haber 24 Mayıs 2019 - 15:06 'de eklendi ve 274 kez görüntülendi.

Yargıtay 18. Ceza Dairesi Üyesi Necip Topuz, Yargıtay üyesi seçilmeden önce Muğla Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapıyordu.

13 Temmuz 2016 tarihinde Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Topuz, atamasından üç gün sonra 15 Temmuz darbe girişimini yaşadı. Topuz, 15 Temmuz’un en önemli iddianamelerinden biri olan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi davasının 211 sayfalık iddianamesini hazırlayan isim.

Necip Topuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Marmaris’te olduğu sırada yaşanan darbe girişimine ilişkin anılarını ilk kez kaleme aldı.

Yargıtay Başkanlığı’nın çıkardığı “Anılarla Yargıtay” kitabına 15 Temmuz’da yaşananları anlatan Topuz, darbe girişimini haber aldıktan sonra Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’te olduğunu öğrendiğini yazdı.

İşte, Topuz’un kaleminden 15 Temmuz gecesi yaşananlar:

“O gece, bendenizin yaşadığı en uzun geceydi diyebilirim. Nitekim, Akyaka’dan Muğla’ya dönerken yol hiç bitmedi sanki. Canımızdan endişemiz hiç olmadı, çünkü o yüce yaradanın takdirindedir. Ancak endişemizin yekünu milletimizin atisine dairdi. Zira, Muğla’ya doğru seyir halinde iken devletin hukuk güvenliği şemsiyesinin üzerimizden kalktığını hissetmiştim. O zaman insan bunun ne kadar dehşetengiz bir şey olduğunu hissediyor. Alçakça teşebbüs başladığında hiç kimsenin ne canının ne malının emniyette olmadığını, sıfatların, malın, mülkün, ırkın, namusun hülasası hiçbir şeyin güven altında olmadığını fark ediyor insan.

O akşam Muğla’ya döndükten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Marmaris’te olduğunu öğrendiğimde yaşadığım tedirginliği anlatmaya kelimeler kifayet etmez. Zira bu alçakça teşebbüs başlar başlamaz, kimler tarafından yapılmış olabileceğini öngörmek bizim açımızdan çok da zor olmamıştı. Bunun tabii sonucu olarak da, ilk hedefin devletimizin başı olan Sayın Cumhurbaşkanımız olacağını da tahmin etmek güç olmadı.

Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızı Muğla il sınırlarında, güvenliğini sağlamak ve sağ salim yolcu etmenin güçlüğünü (ortamın ne kadar güvensiz olduğu da düşünülürse), durumun hassasiyetini anlatmaya gerek yok sanırım. Sayın Cumhurbaşkanımızın Dalaman’dan Ata Uçağına binip, sağ salim kalkış yaptığını duyduğumda derin bir nefes aldığımızı ve kriz merkezinde bir olumlu havanın estiğini hatırlıyorum. Bu hava maalesef çok sürmedi, kısa bir süre sonra Marmaris’ten çatışma ve içimizi kanatan şehit haberleri gelmeye başladı. Biz kriz merkezinde, tüm adli ve mülki erkanla birlikte bu çatışmaların durdurulabilmesi için çabalıyorduk.”

Necip Topuz, 15 Temmuz gecesi Muğla Valisi ile birlikte, suikast timleri henüz Marmaris’ten ayrılmadan Marmaris’e sabaha karşı 05.00 sıralarında indiklerini de belirterek, “Sonra, bizim için fırtına gibi bir süreç başladı” diye anlattı.

HaberTürk: Yasemin Güneri

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve taşımacılık