SON DAKİKA

Ak Parti’de herkes bu soruya cevap arıyor!

Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Zonguldak

TADI EMEĞİNDE SAKLI ‘BEYAZ BAKLAVA’

Bu haber 07 Ağustos 2019 - 13:21 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi.
SAM 3824 1024x683 - TADI EMEĞİNDE SAKLI 'BEYAZ BAKLAVA'


Zonguldak’ın kültürel mirası içerisinde yer alan ve yaklaşık 200 yıldır Devrek yöresinde 50-60 kat arası yufka kullanılarak yapılan beyaz baklava, özellikle düğün ve bayram gibi özel günlerde tüketiliyor. Beyaz (Devrek) Baklavasının en büyük özelliği düşük ısıda uzun süre pişirilmesi.

Devrek ilçesiyle özdeşleşen ve 50-60 arası kat yufkanın özenle pişirilmesiyle üretilen beyaz baklava, 2 asra yakın bir süredir yöre halkının vazgeçemediği tatların başında geliyor. Her geçen gün ünü yayılan Beyaz Baklavaya talep giderek artıyor.

SAM 5328 1024x683 - TADI EMEĞİNDE SAKLI 'BEYAZ BAKLAVA'

DÜŞÜK ISIDA DAHA UZUN SÜREDE PİŞİRİLİYOR

Yaklaşık 200 yıldır yöre halkı tarafından düğün, bayram ve özel günlerde pişirilen baklava, beyaz görünümü nedeniyle tadına bakmayanlar için ilk anda pişmemiş gibi algılansa da, düşük ısıda ve diğer baklavalardan daha uzun sürede pişiriliyor. Rengi, tatlıyı ilginç ve diğerlerinden farklı kılan özellikleri arasında yer alıyor. 

SAM 5334 1024x683 - TADI EMEĞİNDE SAKLI 'BEYAZ BAKLAVA'

50-60 KAT YUFKA, TEREYAĞI…

Tadının sırrının, renginin yanı sıra pişirme süresindeki dakiklik, her bir tepsi için açılan 50-60 adet arası yufkanın hafif kurutularak tepsilere dizilmesinde saklı olan tatlı, kapağı açık şekilde ve çok kızarmadan yaklaşık 1 saat 10 dakika fırında pişirilmesinin ardından tereyağıyla yapılmış şerbet dökülerek yenecek hale getiriliyor. 

SAM 5352 1024x683 - TADI EMEĞİNDE SAKLI 'BEYAZ BAKLAVA'

“LEZZETİ VE ÖZELLİĞİ EMEĞİNDE SAKLI”

Baklavanın en önemli özelliklerinin, pişirme süresi, bol ve kaliteli cevizler ile tereyağının kullanılması olduğunu belirten Aktarı Gıda Mühendisi Elif Arslan, “En önemli özelliği düşük ısıda uzun süre pişirilmesi. Kesinlikle çiğ değil. Hatta diğer baklavalardan daha uzun süre pişiriliyor. Diğer baklavalar 200 derecede 50 dakikada pişirilirken Beyaz (Devrek) baklava 145 derecede 1 saat 10 dakikada pişiriliyor. Ağır ateşte uzun süre pişmesiyle baklava daha hafif oluyor, yemesi daha lezzetli oluyor. Baymıyor. Diğer baklavalara kıyasla ceviz bol kullanılıyor. Kesinlikle glikoz şurubu kullanılmadan normal şeker, içme suyu ve liman sıkılarak şerbeti hazırlanıyor. Taş tabanlı fırınlarda veya odun ateşinde pişiriliyor” dedi.

beyaz baklava 1024x682 - TADI EMEĞİNDE SAKLI 'BEYAZ BAKLAVA'

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.