a

ŞAİBELİ ARSAYA YAPILAN AVM AÇILDI…

Kastamonu kamuoyunda ve siyaset arenasında Kastamonu Belediyesinin zarara uğratıldığı gerekçesi ile hala tartışma konusu arsa üzerine yapılan, Kasta Mall AVM geçtiğimiz Cuma günü törenle açıldı.

Kastamonu kamuoyunda ve siyaset arenasında Kastamonu Belediyesinin zarara uğratıldığı gerekçesi ile hala tartışma konusu olan arsaya yapılan, Kasta Mall AVM geçtiğimiz Cuma günü törenle açıldı.

  Açılışa, Kastamonu siyasetine mensup iktidar ve muhalefet kanadından hiçbir siyasetçi ile STK temsilcisi katılmadı. Açılış kurdelesi, ilgili şirket sahipleri ile İyi Parti Samsun Milletvekili ve Kastamonu Belediye Başkan yardımcısı tarafından kesildi, diğer davetli ve misafirlerde açılışa katıldı.

WhatsApp Image 2021 08 31 at 11.07.07

   Şaibeye konu olan arsa, mülkiyeti Kastamonu Belediyesinde iken, 2015 yılında ihale yolu ile 5 milyon 450 bin TL ye en az dört yıldızlı otel yapılması şartı ile imar emsal 3 olarak belirtilip satışı yapılmış, daha sonra, arsanın yanında bulunan Cami yıkılarak, mevcut iki arsa daha, 2016 yılında, önceki arsanın imar şartları ile 1 milyon 610 bin TL ye satılıp, arsalar birleştirilerek 9522 metrekare arsa meydana getirilmiş.

    İddia o ki, dönemin Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından, arsa satışları sonrası kamuoyu ile paylaşılan proje ile şimdi ki proje arasında büyük farklılıklar bulunduğu, emsal 3 e göre en fazla  28bin 566 metrekare inşaat yapılması gerekirken, şimdiki projede inşaat alanının 77 bin metre kare olduğu, satış şartlarında belirtilen emsal 3 oranına göre 77 bin metrekare inşaat yapılamayacağı konuşuluyor. Ayrıca ilk arsa satılırken caminin yıkılıp iki arsanın daha birleştirileceği açıklansa idi, ihaleye daha çok yatırımcı katılacağı, arsalar daha yüksek rakamlara satılabileceği, bu sebeple Belediyenin ve kamunun zarara uğratıldığı iddia ediliyor. Şu anda yapımı biten projede 20 katlı 130 oda ve 250 yataklı 5 yıldızlı bir otel, 15 bin metrekare alana sahip farklı büyüklükte 62 mağazalı bir AVM ve AVM üzerinde 18 katlı, yaklaşık 135 daireden oluşan bir rezidans bulunuyor. Projenin 260 milyon TL civarında olduğu söyleniyor. Kastamonu’nun en yüksek ve çok katlı binaları olan KastaMall rezidans, otel ve avm projesi, Kastamonu’nun tarihi dokusunu ve siluetini bozması bakımından da eleştirilere sebep oluyor.

   Son mahalli seçimlerde MHP adayı olan ve seçim öncesinde konu ile ilgili açıklamalarda bulunan şu anki  Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, o gün, arsaların birleştirilerek inşaat alanına çevrildiğini, üç arsanın toplamda 8 trilyon (milyon) liraya satıldığını, Tahsin Babaş’ın , KastaMall’ın ederi 120 trilyon (milyon) lira diye gazetelere beyanat verdiğini söylemişti. Vidinlioğlu, yüzde 40 la müteahhide verilse arsanın 48 milyon lira edeceğini, Kastamonu halkının 40 milyon lira kaybı olduğunu ifade ederek Tahsin Babaş’ın bunu açıklamasını istemişti.

  Seçimi kazanarak Belediye Başkanı olan Galip Vidinlioğlu’na, geçtiğimiz aylarda, Belediye Meclis toplantısında, CHP meclis gurubu tarafından, iddiaların araştırılması için bir komisyon kurulması önergesi  verildi, önergeyi  önce oylamaya sunan Başkan Galip Vidinlioğlu, sonra oylamaya itiraz eden bazı Ak Partili ve MHP’li üyelerin itirazı üzerine oylamadan vazgeçip önergeyi yazılı istedi. Önerge yazılı olarak Belediye Başkanlığına verilmiş. Netice ne oldu bilmiyorum. Bildiğim şu ki, KastaMall projesi ile alakalı, şaibe ve dedikodular artarak devam ediyor. En küçük bir iş yerinin açılışa katılan, Vekiller, Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin İl başkanları, STK Başkanları böylesine büyük bir iş yeri açılışında ortalıkta gözükmediler. Bu da durumun vahametini gösteriyor.

  Makam itibarı ile Belediye Başkanı Sayın Galip Vidinlioğlu, şu anda seçimler öncesi, Tahsin Babaş’a sorduğu sorunun direkt muhatabıdır, arsa ve proje ile ilgili bütün bilgiler elindedir. Seçimlerde yaptığı vaatler çerçevesinde, bir usulsüzlük varsa bunu kamuoyuna açıklaması gerekir. Burada İhale şartlarına ve emsal 3 e göre bir imar yapılmış mı? Yapılmamış mı? Kastamonu halkının 40 milyon TL veya daha çok veya daha az bir kaybı, var mı? Yok mu? MHP seçmeni dahil, Kastamonu kamuoyu şimdi bu soruların cevabını bekliyor.  

 

Yazan: Ahmet Baysan

  

      

 

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İSRAİL, MUHALEFETE YALAN VE İFTİRAYA DEVAM TALİMATI MI VERDİ ?

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.