DOLAR

13,0672$%1.89

EURO

14,8790%2.68

GRAM ALTIN

752,11%2,35

ÇEYREK ALTIN

11.987,50%2,25

TAM ALTIN

11.987,50%2,88

BİTCOİN

752145฿%3.22326

a

S T K  NE DEMEK .?

Evet kıymetli okurlar, S T K  lar ( sivil toplum kuruluşları )  genel olarak, şahsi çıkarları gözetmeksizin, kuruluş gayelerine uygun, toplumun ve üyelerinin menfaatini ön planda tutarak görev yaptıkları sürece, bir çok meselenin hallolacağı, şikayetlerin son bulacağı, veya en aza ineceği aşikardır. 

 

   Bir önceki yazımda, Kastamonu halkının, Kastamonu sahipsiz diye son derece şikâyetçi olduğu bir konuyu dile getirdim. ‘’ Kastamonu sahipsiz abi ’’ başlıklı köşe yazım, hemşerilerimizin büyük bir kesimi tarafından takdirle karşılandı. Bu arada Kastamonu Baro Başkanlığı, yazım sebebiyle Savcılığa hakkımda suç duyurusunda bulundu. Kimsenin bir anlam veremediği bu suç duyurusu sonrası, okuyucularımdan bana, yüzlerce destek, takdir ve tebrik telefonları, mesajları geldi.  Sosyal medya kanallarından, telefonla, mesajlarla, e-mailler ile bana desteklerini bildiren, özellikle Avukatlarımıza, iş insanlarımıza, il içinden ve il dışından arayan  Gazeteci arkadaşlarıma ve her kesimden siz kıymetli okuyucularıma en kalbi teşekkürlerimi bildiririm, sağ olun var olun.   

   Yazımda STK lar dan da bahsetmiştim, S T K  nedir diye Google  sorduğunuzda  Stk kurumsal hizmetler sitesinde şunlar yazılı, lütfen hep beraber okuyalım.

   (( Sivil toplum kuruluşu nedir? Sivil toplum kuruluşu, belirli bir amacı gerçekleştirmek, desteklemek veya daha ileri bir seviyeye taşımak amaçlı kuruluştur. Sosyal refahı iyileştirmeyi hedefleyen, kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. Devletin resmi kurumlarından bağımsız olarak çalışan, sosyal, kültürel, çevresel ve benzeri amaçları kapsamında, halkın bir araya gelerek gönüllülük esasıyla çalıştıkları, “Birlikten Güç Doğar” ilkesiyle kurulan ve hayatlarına bu ilkeyle devam eden yasal olarak devlet tarafından kaydedilen ve denetlenen topluluklardır.

   Tanım olarak Avrupa’da “Nongovernmental Organizations”, Amerika’da “Non-profit Sector”, Türkiye’de ise “Sivil Toplum Kuruluşları” olarak tanımlanmaktadır.

    Peki Sivil Toplum Kuruluşlarının Genel Olarak Görevleri Nelerdir?

  • Kuruluş amaçlarını gerçekleştirmek için belirledikleri konular üzerine çalışırlar,

  • Devletin yetersiz kaldığı veya devlete destek olmak amacıyla, konusuyla bağlantılı olarak açığın ve gecikmenin kapanmasına destek olurlar,

  • Sosyal refahın iyileştirmek için yardımcı olurlar,

  • Ülkede ve dünyanın herhangi bir yerinde haksızlığa uğrayan veya müdahale edilmezse haksızlığa uğrayacak insanların haklarını savunurlar,

  • Olumsuz alışkanlıkların önüne geçerek insanların suç işlemesine engel olurlar,

  • Herhangi bir konuyla ilgili giderilemeyen sorunları kamuoyunda duyarak, sorunların daha iyi ifade edilmesini sağlarlar,

  • Sosyal ve toplumsal konularda bireyleri eğiterek bilinçlendirmek zararlı olan etkenleri ortadan kaldırmak için mücadele ederler,

  • Toplumsal çıkarları ve hakları korumak amacıyla çalışmalar yaparlar.

     Sivil toplum kuruluşları, dernek, vakıf, sendika ve oda adı altında faaliyet gösteren, toplumun oluşturduğu ve toplum yararına çalışan kuruluşlardır.  Sivil toplum kuruluşlarının en önemli özelliklerinden birincisi hükümetlerden, kamu kurumlarından ve siyasi partilerden bağımsız olarak çalışabilmeleri, ikincisi tamamen toplumsal düzen ve sosyal refah için çalışmaları dolayısıyla kâr amacı gütmemeleridir.

   STK’lar dünyada büyük önem kazanırken ülkemizde eski tarihlerde anlam kazanmıştır. Tarihsel olarak bakıldığında Osmanlı zamanından kalan bir vakıf kültürümüz vardır bu durum  Batı ülkelerinde Sanayi devrimi ile birlikte yapılan haksızlıklara karşı konulmak üzere sonradan oluşmuştur. ))

  Evet kıymetli okurlar, S T K  lar ( sivil toplum kuruluşları )  genel olarak, şahsi çıkarları gözetmeksizin, kuruluş gayelerine uygun, toplumun ve üyelerinin menfaatini ön planda tutarak görev yaptıkları sürece, bir çok meselenin hallolacağı, şikayetlerin son bulacağı, veya en aza ineceği aşikardır. 

 

Yazan: Ahmet Baysan

  

                                                                                                                                                           

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Evine gitmek isterken dehşeti yaşadı…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.