a

Reis geldi böyle oldu…Zonguldak uçuşta… TTK Aut, Filyos İn!

Son dönemlerde Zonguldak’ta çok güzel işler olmaya başladı. TTK ile var olan ve yıllarca ülke ekonomisine lokomotiflik görevi yapan maden şehri Karaelmas diyarı TTK’nın 50-60 binli çalışan işçi sayısının ardından süratle küçülmeye başlamasıyla yıllar içerisinde 7 binlere kadar düşünce dev TTK’dan eser kalmadı.

Son dönemlerde Zonguldak’ta çok güzel işler olmaya başladı. TTK ile var olan ve yıllarca ülke ekonomisine lokomotiflik görevi yapan maden şehri Karaelmas diyarı TTK’nın 50-60 binli çalışan işçi sayısının ardından süratle küçülmeye başlamasıyla yıllar içerisinde 7 binlere kadar düşünce dev TTK’dan eser kalmadı.

150 yıldır yapımı ne zaman gerçekleşecek diye hayali kurulan büyük Filyos projesi nihayetinde AK Parti iktidarında ciddi şekilde ele alınıp ilk kazmanın vurulmasından sonra gelinen noktada 4 Haziran Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirildi ve mutlu sona gelindi.

Bununla da kalmayıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı açılışında Türkiye’nin burada merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Başkan Erdoğan açıkladığı müjdeli haberinde Fatih Sondaj Gemisi’nin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu ülkeye ve dünyaya açıklarken çok heyecanlı olduğunu da saklamadı.

Böylece genelde toplam rezerv toplamda 540 milyar metreküp oldu. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğal gaz bulunmuş ve büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Açıklanan bu güzel haberlerin meyvesinin de 2023 yılında toplanacağını da ifade eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ülke ekonomisine büyük katkısı olacağını ve her iki keşfin toplamı olan 540 milyar metreküplük doğal gaz ile ülkeye 110 milyar dolardan fazla döviz girişi sağlanacağını bildirdi.

 

ZONGULDAK UÇUŞA GEÇTİ

Görüldüğü üzere Türkiye’nin ilk vilayeti olan ancak hizmet fakiri olmasından dolayı da yıllardır boynu bükük şekilde belirsizliği devam eden Zonguldak’ın, TTK’nın da geri vites yapmasıyla gerçekleşen bu yatırımlarla birlikte özellikle Filyos projesinin hayata geçmeye başlamasıyla sıçrama yaparak yıllar içerisinde de meyvelerini toplayacak olması işsizliğe de büyük katkı sağlaması bekleniyor. Bu konu hakkında da 12 bin kişinin istidam edileceği yetkililerce açıklanmıştı.

 

TTK GÜNDEMDE YOK…

Bu arada Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak ziyaretinde Uzun Mehmet Camii, MFA Maske fabrikası açılışı ve daha sonra da hava kararıncaya kadar devam eden Filyos ziyaretindeki açılışlar ve doğal gaz rezervi açıklamalarından sonra Zonguldak halkının merakla beklediği “TTK’ya işçi alımı” ile ilgili söyleyeceği açıklamalar dört gözle beklense de üzerinde dahi durulmaması dikkatlerden kaçmazken, “TTK Aut, Filyos’un İN” yorumları yapıldı.

Başkan Erdoğan’ın Zonguldak ziyareti genel anlamda ülke ekonomisinin içinde bulunduğu sıkıntılar da göz önüne alındığında özellikle Filyos limanının hizmete girmesi ve doğalgaz rezervlerinin de artarak devam etmesi 2023 yılında da hepimizin yararına olacak olması memnunluk yarattı. Diğer bir konu ise

AK Parti iktidarının sağladığı nimetlerle Belediye Başkanı Dr. Selim Alan’ın da icraatlarına söz verdiği şekilde yerine getirmesi “Zonguldak uçuyor” yakıştırmasının anlamını arttırdı.

“Görelim bakalım neyler. Neylerse Mevla’m güzel eyler” diyerek 2023 yılını bekleyelim ve görelim.

Kalın sağlıcakla…

reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HALA ANLAYAMADINIZ MI ?

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.