a

Polat Türkmen, Zonguldak’ın kurtuluşunu kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı…

Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü ve Uzun Mehmet’i anma günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, Taş Kömürü ile birlikte Zonguldak’ın ülkemizin kalkınma lokomotifi olduğunu söyledi.
AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, Zonguldak’ın Kurtuluşu ve Uzun Mehmet’i Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi; “Vatanımız için yedi düvele karşı her zaman tek yürek ve tek yumruk olabilen milletimiz Kurtuluş Savaşında düşmanı yenmeyi başarmıştır. I. Dünya Savaşı’nın ardından 1919 yılında önce Zonguldak’ı daha sonra Karadeniz Ereğli’yi işgal eden Fransızlara karşı Anadolu’da başlayan ve bütün yurda yayılan milli mücadele ruhu ile bölgedeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti güçlerinin karşı koymasıyla Zonguldak 21 Haziran 1921’de Fransızlardan kurtarılmıştır.
Taşında, toprağında alın teri, şehit kanı ve mücadele olan Zonguldak milletimizin gururlarından olup Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi Zonguldak’ın altındaki madenler ne kadar kıymetliyse bizim nazarımızda da Zonguldak bir o kadar kıymetlidir. Uzun Mehmet’in kömürü bulmasıyla da Zonguldak, sanayimizde önemli bir yere sahip olmuştur.
Karaelmas ile birlikte ekonomik ve toplumsal gelişimde öncü olan Zonguldak 1924 yılında Cumhuriyet’ten sonra ilk il olan vilayet unvanını almıştır.
Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal ve onunla birlikte omuz omuza mücadele eden şehit ve gazi olan tüm ecdadımızı, taşkömürünü bularak ülkemizin ve ilimizin kalkınmasında önemli katkıları bulunan Uzun Mehmet’i ve taşkömürünü alın terleriyle canları pahasına çıkarırken şehit düşen bütün madencilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Zonguldak’ın kurtuluş gününü kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı.

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.