a

Memur-Sen Toplu Sözleşme Zam Taleplerini Açıkladı…

2 Ağustos’ta başlayacak olan ve 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren Toplu Sözleşme sürecinde yetkili sendika olarak Toplu Sözleşme masasında hükümetle pazarlık yetkisine sahip olan Memur-Sen, yaptığı basın açıklamasıyla kamu görevlileri için tekliflerini kamuoyuna duyurdu. 2022’de %21, 2023’te %17 olmak üzere iki yıllık sürede toplamda %38 artırılmasını, ayrıca toplamda %6 da refah payı verilmesini ve mutabakat sağlanamayan 5.Dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için 600 TL seyyanen zam ile iyileştirilmesini istedi.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında taleplerini kamuoyuna duyuran Memur-Sen kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin; 2022’de %21, 2023’te %17 olmak üzere iki yıllık sürede toplamda %38 artırılmasını, ayrıca toplamda %6 da refah payı verilmesini ve mutabakat sağlanamayan 5.Dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için 600 TL seyyanen zam ile iyileştirilmesini istedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı basın açıklamasında 51’i ortak toplamda  91 maddelik teklif listesini Çalışma Bakanlığına sunulduğunu hükümetin de gecikmeye mahal vermeden ilk teklifini 2 Ağustos’ta yapması çağrısında bulundu.

Memur-Sen tarafından hazırlanan ve Çalışma Bakanlığına sunulan 51’i ortak toplamda 91 maddelik teklif listesinden öne çıkanlar ise şunlar oldu:

1- 6. Dönem’de katsayılar toplamda %38 artırılmalı, enflasyon farkı gerçekleştiği anda maaşlara yansıtılmalıdır.

Ocak ayında ve tek seferde gerçekleştirilmek kaydıyla, Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin; 2022’de %21, / 2023’te %17, iki yıllık sürede toplamda %38 artırılmalı, Kamu Görevlilerinin maaşlarına/ücretlerine, enflasyon oranının maaş artışı oranını geçtiği aydan geçerli olmak üzere enflasyon farkı artışı yansıtılmalı, kamu görevlileri enflasyonun maaşı eriten etkisinden kurtarılmalı.

2- Kamu görevlilerinin ekonomik büyümeye katkısı görülmeli ve iki yıl için toplamda %6 Refah Payı verilmelidir.

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine, 01.01.2022’de %3ve 01.01.2023’te %3 olmak üzere toplamda %6 Refah Payı artışı yansıtılmalı.

3- 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararları görülmeli, 600 TL Seyyanen zamla kayıplar giderilmelidir.

Kamu görevlilerinin maaşlarına/ücretlerine, Hakem Kararıyla üretilen 5. Dönem Toplu Sözleşmenin oluşturduğu maaş-gelir kaybını tazmin etmek amacıyla net 600 TL tutarında Seyyanen Zam yapılmalı.

4- Ayrım yapılmadan, tüm kamu görevlileri 3600 Ek Gösterge’den yararlandırılmalıdır.

5- Kıdem Aylığında sınırlama kalkmalı, gösterge rakamı artmalıdır.

6- Mevcut Sözleşmeli Personel kadroya geçirilmeli, kamuda sözleşmeli istihdama son verilmelidir.

7- Vekil, Ebe, Hemşire, İmamlar İle Usta Öğreticiler, Fahri vb. pozisyonlardaki personel kadroya geçirilmelidir.

8- Bayramda ayrım yapılmamalı, Kamu Görevlilerine de Bayram İkramiyesi verilmelidir.

 

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Zonguldak’ta trafik kazası: 4’ü çocuk 8 yaralı!

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.