a
  • İmza Gazetesi
  • GÜNDEM
  • Lise mezunları 8 Ağustos’a kadar başvurabilir: Jandarma Akademisine alım yapılacak!

Lise mezunları 8 Ağustos’a kadar başvurabilir: Jandarma Akademisine alım yapılacak!

Jandarma ve Sahil Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine alım yapılmak üzere duyuru yapıldı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi tarafından verilen ilana göre en az lise mezunu olanlar başvuruda bulunabilecek. Kılavuzda belirtilen şartları taşıyanlar en geç 8 Ağustos tarihine kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Jandarma ve Sahil Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi 200 erkek öğrenci alımı için duyuruda bulundu. Verilen ilana göre, başvuruda bulunacak olan adayların Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 veya üzerinde puan şartını sağlamış olması gerekiyor.

TEMİNİ YAPILACAK ÖĞRENCİ KAYNAKLARI VE ŞARTLARI :

a. Lise veya lise dengi meslek okulu mezunları veya kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir

b. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde başvuru için; ÖSYM tarafından yapılan 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan (Okul ve Ortaöğretim başarı puanı eklenmemiş şekliyle ) esas alınarak; (1) Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 veya üzerinde puan almak, (2) Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT); – Eşit Ağırlık (EA) puan türüne göre, sıralamada en az 250.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, – Sayısal (SAY) puan türüne göre, sıralamada en az 100.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, – Sözel (SÖZ) puan türüne göre, sıralamada en az 50.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, (3) Şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarının ise yukarıda belirtilen puanların (EA, SAY, SÖZ) en az %80’ini almış olması gereklidir.

c. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine temin edilecek (200) öğrencinin; (1) %60’ı (120 öğrenci) Eşit Ağırlık (EA) puan türünden (Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları kontenjanı 6), (2) %20’si (40 Öğrenci) Sayısal (SAY) puan türünden (Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları kontenjanı 2), (3) %20’si (40 Öğrenci) Sözel (SÖZ) puan türünden (Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları kontenjanı 2), alınacaktır.

ç. YKS sınav sonucu olmayan veya belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

d. Başvuru yapan adaylar tercih ettiği puan türüne ve o puan türü için belirlenen kontenjana göre en yüksek puandan düşüğe doğru sıralanacak ve kontenjan miktarının on katı adaya

https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma ” duyurusu yapılacaktır. NOT : Adaylar tek tercih (Eşit Ağırlık, Sayısal yada Sözel) yapacaktır. Sayısal ve Sözel puan türünde kontenjanın dolmaması durumunda eksik kalan kontenjanlar Eşit Ağırlık puan türüne aktarılacaktır.

YASAL DAYANAK : a. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Fakülte ve Meslek Yüksekokulları Temin Yönetmeliği. b. TSK, J.Gn.K.lığı ve Shl.Güv.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği. c. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği. ç. Jandarma Genel Komutanlığının 2021-2025 Personel Temin ve Yetiştirme Planı.
d. 05 Temmuz 2021 tarihli ve “Taban Puan ve Puan Türlerinin Belirlenmesi” konulu Bakanlık Oluru.

BAŞVURU YÖNTEMİ VE BAŞVURULARIN YAPILMASI:

Başvurular sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden eDevlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Adayların “Başvuru Kılavuzunun” tamamını okuduktan sonra başvurusunu yapması gerekmektedir.
Başvurular; 12 Temmuz 2021 günü başlayıp, 08 Ağustos 2021 günü saat 23.59’da sona erecektir.

İLANA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kabine toplantısı sona erdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emekliye bayram öncesi zamlı maaş

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.