a

“KENT KONSEYİ”nde Prof. dönemi…

Yıllardır Zonguldak’ta “Kent Konseyi” var öyle biliriz. Biliriz de Kent Konseyinin şehre ne kadar katkısı olduğunu kim ne kadar biliyor onu bilmiyoruz. Evet, konseyin adı var ama kendisi yoktu, hatta tabelası BKM’de asılıydı fakat kapısı her gün kapalıydı.

Yıllardır Zonguldak’ta “Kent Konseyi” var öyle biliriz.

Biliriz de Kent Konseyinin şehre ne kadar katkısı olduğunu kim ne kadar biliyor onu bilmiyoruz.

Evet, konseyin adı var ama kendisi yoktu, hatta tabelası BKM’de asılıydı fakat kapısı her gün kapalıydı.

Bizimde aynı binada olduğumuz Karaelmas Gazeteciler Derneği KGD’nin hemen üst katındaydı. Üzücü olan tarafı faal durumda olmaması dolayısıyla sürekli eleştiri alıyordu. Şimdi şuna bir açıklık getirelim. Kent Konseyi öylesine hafife alınacak bir konumda değildir aksine çok ciddi kente yön veren projelerle yetkilileri yönlendiren şehrin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlama konusunda Belediyeyi projeleriyle, önerileriyle yönlendirme gibi bir durumu da vardır. Ama öylesine olduğun yerde sayıklarsan “mön mön” bakarsan adın olur kendin de yok olursun.

“Kent Konseyi”nin tanımına bir göz atalım sonra yeni seçilen başkan ve yönetimini değerlendirelim.

“ 5393 sayılı Belediye Kanununa ve 26313 sayılı kent konseyi yönetmeliği kapsamında Kent Konseyleri kurulmuştur. Kent konseyi nedir? Kent konseylerinin görevleri nelerdir? Kent konseyleri kentlerin korunması, kent hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, çevreye duyarlılığın artması gibi konular amacı ile kurulmuştur. Bu konsey sayesinde sosyal dayanışma ve yardımlaşma saydamlık ilkelerinin hayata geçirilmesi amacı ile kurulmuştur.” Konseyin kısaca özeti budur ama görevleri çok daha detaylıdır.

KENT KONSEYİNDE PROF. DÖNEMİ

Yesari Sezgin uzun dönem Zonguldak’ın Kent Konseyi Başkanlığını yapmış ancak daha çok yapamadıklarıyla da ciddi şekilde eleştiri almıştır onun da kendine göre sorunları olduğu elbette vardır ama görev görevdir. Şimdi Yesari Sezgin dönemi 25 Haziran’da yapılan kongrede bitmiş ve yerine seçilen Prof. Hakan Kutoğlu dönemi başlamıştır.

Peki, kimdir bu Hakan Kutoğlu ona bakalım.

Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Akademisyen, Geomatik Mühendisidir. Yönetim listesine de baktığımızda akademisyenler, maden mühendisleri, öğretmenler, makine mühendisleri, Avukat, iş insanı, inşaat mühendisi, sendikacı, turizmci, sanatçı vs. gibi çok geniş kapsamlı yönetim kurulundan oluşan isimlerle iddialı olduğu ortadadır.

Hal böyle olunca da salonu dolduran ve bu seçime son derece ilgi gösteren seçmenler de Hakan Kutoğlu listesinin başarılı olacağı inancıyla açık ara seçimi kazandırmışlardır. Yani bu listenin Zonguldak’a çok şeyler katacağına yürekten inanarak Hakan bey ve ekibine destek vererek 77 oyla başkan seçilmiştir.

Prof. Hakan Kutoğlu’nun diğer rakipleri olan ve geçen dönem de seçime girerek kıl payı kaybeden Savaş Çiloğlu ve ekibinin listesi 50 oy alırken, eski Kızılay Derneği Başkanı tecrübeli isim Nihat Aygün ve listesi de 38 oyla seçimi tamamlamışlardır.

Kongreyi baştan sona kadar takip ederek gelişmeleri, neler olup bittiğini gözlemledim. Bu sadece öylesine sıradan bir Kent Konseyi seçimi değildi. Bu Zonguldak şehrinin daha çok gelişmesi, kalkınması, projelerle çok sık öne çıkarak çağdaş, medeni ve görsel anlamda da yaşanabilir bir kent olma adına önemli bir seçimdir.

Başkanlığa getirilen Hakan Kutoğlu’nun teşekkür konuşmasında katkı sağladığı, destek verdiği icraatlarını dinlediğimde “Tamam dedim Zonguldak Kent Konseyi tam donanımlı, bilgili, kültürlü ve her bakımdan katkı sağlayacak bir başkan buldu” diyerek konseyin başında da bir profesörün olmasından dolayı da gerçekten kent adına çok sevindim.

Hayırlı ve uğurlu olsun. Hakan bey ve ekibini kutluyor başarılar diliyorum. Yapacak olduğu icraatlarını da takip edeceğimizi buradan iletiyorum. Kimse kaybetmedi Zonguldak kazandı…

kent konseyi

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÜLKÜCÜYÜ İSTİSMAR MI, ÜLKÜCÜLÜĞÜ YAŞAYAN MI?

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.