a

KASTAMONU SAHİPSİZ ABİ…

Önceden de söylenen bir sözdü ama son,zamanlarda daha sık duymaya başladım,‘’Kastamonu sahipsiz abi, memleket sahipsiz’

 

   Önceden de söylenen bir sözdü ama son,zamanlarda daha sık duymaya başladım,‘’ Kastamonu sahipsiz abi, memleket sahipsiz’

    İmza gazetesinde köşe yazmaya başladığım günden beri, telefonum boş durmuyor. Kamuoyunu ve Kastamonu insanımızı ilgilendiren,halk arasında konuşulan, fakat bir türlü üzerine gidilmeyen, yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, irtikâp, adaletsizlik, hukuksuzluk  ve başka ,ne kadar yanlış işin söylentisi,dedikodusu varsa, tanıyanlarım tarafından bana ulaştırılıyor. Söylenen şu – abi falan yerde şöyle yanlış bir durum var, böyle yanlış bir iş var haberin olsun bunu yazıver. Abi Kastamonu sahipsiz kimse sesini çıkartmıyor. Tamamda, diğer mahalli Gazetelere, gazeteci arkadaşlara  söyleyin diyorum, abi onlar yazmıyorlar, yazamıyorlar, bunu ancak sen yazarmışsın öyle söylediler, cevabını alıyorum. Gaza geldiğimi sanmayın, aslında doğru söylüyorlar. Gazetelerin ve sahiplerinin bir tarafları ticaret, bazılarının siyaset, bazıları da ayakta durmanın, geçinmenin derdindeler, hâsılı, yazmazlar, yazamazlar. Gazeteciler Cemiyeti mensubu genç arkadaşlar, hepsini tanıyorum onlarda yazamazlar, Cemiyetlerinin binası, belediye tarafından kendilerine tahsisi edilmiş bir bina, yıllık cüz-i bir ücret ödeyerek binada oturuyorlar. Belediye nin yanlış bir işi için aleyhte bir yazı yazmaları hiç mümkün değil. Dolayısı ile ‘’Kastamonu sahipsiz abi ’’.

   Diğer taraftan kısa adı STK olan, Dernekler, Odalar Sendikalar, Platformlar,Baro , herkes bir köşe kapmış, hepsinin keyfi yerinde, şimdi ne gereği var bu keyfi kaçırmanın, değil mi. İster yansın, ister yıkılsın, ister çalsınlar, ister satsınlar, kafalar kumda, görmedim, duymadım, bilmiyorum, haberim yok. Haberiniz yok öylemi. Var, var, hem de en âlâsından haberiniz var, yalnız, konuşmak, müdahil olmak çıkar ilişkilerinize ters geliyor. Ve yine ‘’Memleketin sahibi yok abi ‘’.

   Siyasetçilere getirelim konuyu. Haşa, zinhar, ne var memlekette her şey güllük gülistanlık, Kastamonu Belediyesi Kadın Hentbol takımımız var ya, onu şampiyon yaptık, Kastamonu kadınının sesini Türkiye de, Avrupa da duyurduk, şampiyon olduk. AKP li Vekilin biri zaten Kadın Hentbol  takımının fanatiği, takımın  peşinden hiç ayrılmıyor. Kastamonu da  olan bitenleri ,söylenenleri,  konuşulanları, yanlış işleri hiç görmüyor. Bu arada laf aramızda kalsın Kastamonu Belediyesi kadın hentbol takımın yarısından fazlası yabancı uyruklu kadınlar. Bildiğim kadarı ile aralarında hiç Kastamonu kadını yok.Bir diğer AKP li vekilin ,varlığı da yokluğu da belli değil.Muhalefetin Vekili ,Önerge, beyanat ve basın toplantısı haricinde başka bir şey yapamıyor.  

   Belediye Başkanımız ise, hasbel kader, siyasetten uzak, bilmediği bir işin içine düştü, vaziyeti idare etmekten başka yapacak çaresi yok. Bayram tatiline gelen misafirler teleferik direklerini soruyor bunlar neden yapılmıyor diye.

   Siyasetçilerin mahalli seçimler öncesi söylemleri, vaatleri geçiştirilip gitti. Herkes bir hesap ve siyasi rant peşinde. İttifaklarda var ne yapsınlar.

 Yanlış bir şey varsa, Adliye orada gidin kardeşim verin savcılığa dilekçeyi, deniliyor. Savcılığa giden de yok. Ve ’’Kastamonu sahipsiz abi ‘’.

   Memleketin önde gelen, hatırlı denilen, hatırlılığı sadece, parası sebebiyle olan, Kastamonu içindeki ve dışındaki, Kastamonulu iş insanı zevatın ise zaten tuzu kuru. Onlar için olsa da olur, olmasa da olur, yeter ki, kasaya, keseye zarar gelmesin, para nerede gözler orada. ‘’Memleket sahipsiz abi ’’.

  Buralardan batığınızda, gerçekten, Kastamonu sahipsiz, memleket sahipsiz.      Evet, benim Kastamonulu kardeşlerim, sevgili hemşerilerim, aslında Kastamonu sahipsiz değil, memleket sahipsiz değil, çünkü vatandaş olarak sen varsın, birilerinden beklemeden önce memlekete sen sahip çıkacaksın. Varsa bir yanlış, ilgilisi kim ise hesabını sen soracaksın. Korkmadan, çekinmeden, mertçe, dürüstçe.

       

Yazan: Ahmet Baysan

  

 

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Yok
    2 ay önce
    0 1

    Bu kadar üstü kapalı yazmayacaksınız, madem yürekliymişsiniz, diyeceksiniz ki “daha iki gün evvel Daday’da çalışanları taşıyan servis kazası Daday’ın solcu olmasından dolayı AKP tarafından yapılmayan yol yüzünden oldu.” o zaman ben de sizi işte böyle gazeteci olunur diye methedeyim.

Sıradaki haber:

Denizde kaybolan gencin cesedine ulaşıldı…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.