DOLAR

13,7194$%0.4

EURO

15,5684%0.18

GRAM ALTIN

786,21%0,93

ÇEYREK ALTIN

12.515,06%0,16

TAM ALTIN

12.515,06%2,21

BİTCOİN

678900฿%4.28238

a

Karadeniz’de bulunan gaz 320 milyar değil 1 trilyon metreküp…

Zonguldak açıklarında Türkiye’nin bulduğu gaz 1 trilyon metreküpün üzerinde.

Adının verilmemesini isteyen bir cumhurbaşkanı kaynağı, Türkiye’nin Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin 1 trilyon metreküpün üzerinde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaynağı adım adım açıklamayı planladığını söyledi.

Türkiye geçen ay Batı Karadeniz kıyılarında 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiğini duyurdu. Reuters daha önce bulgunun 800 milyar metreküp olduğunu bildirmişti. Türkiye Enerji Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merakla beklenen haberi kamuoyuna vermesinin ardından, mevcut gaz yatağının altında daha fazla kaynak tutabilecek üç katman daha olduğunu söyledi. Hükümete kapalı bazı Ankara merkezli çevreler, “şimdilik” ilan edilmeyen önemli miktarda doğrulanmış keşiften bahsediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da defalarca, yakında daha fazla güzel haberin açıklanacağını söylüyor.

straturka.com’un haberine göre bir cumhurbaşkanlığı kaynağı, Türk devlet petrol şirketinin 1 trilyon metreküpün üzerinde doğalgaz keşfettiğini iddia etti. Kaynak, “Hükümet tüm bulguyu bir kerede duyurursa, ivmesi birkaç hafta içinde kaybolur. Hükümet kesinlikle bunu istemiyor. Kaynak, rezervi adım adım açıklayarak, ülkenin tekrarlanan finansal ivmeye ihtiyaç duyması nedeniyle havayı ve heyecanı yüksek tutmayı planlıyor ”dedi.
Ankara merkezli ekonomist Murat Yazgan, finansal olarak da kulağa mantıklı geldiğini söyledi. Yazgan, “Finansal olarak Türkiye’ye fayda sağlayacak ve Türkiye’nin uzun süredir devam eden ticaret açığı sorununu azaltacak haberlerin sayısı, yabancı yatırımcıların dikkatini Türkiye üzerine çekecektir” dedi.

Yakın tarihli bir rapor , Türkiye’nin şu anda açıklanan doğalgaz keşfinin ülkeyi gelecekte 21 milyar dolarlık ithalata kadar kurtarabileceğini ortaya koydu . Sayı, açıklanan 320 milyar metreküp bulgunun üzerinde tahmin ediliyor. Tahmin talep edilen 1 trilyon metreküpe uyarlanırsa, Türkiye on yıl içinde net enerji ihracatçısı bir ülkeye dönüşebilir.
Türkiye’nin cari işlemler açığı, Dolar başına 7,50 tarihi düşük civarında seyreden liranın daha da değer kaybetmesine neden oluyor. Ekonomistler, Tuna-1 lokasyonunun gelişimi başlar başlamaz, yatırımcıların Lira’nın geleceğini satın almaya başlayacağını ve bunun da biraz istikrar ve Lira’nın değer kazanmasını sağlayacağını söylüyor. Ekonomist Yazgan, “Gelecek senaryoları düşünüldüğünde Türk Lirası en iyi uzun seçeneklerden biri” dedi.

KAYNAK: STRATURKA.COM

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

En yüksek gelir araştırmasında Zonguldak, Bartın ve Karabük için çarpıcı sonuç…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.