a

KAMU ÇALIŞANI ENFLASYONA EZDİRİLMEKTEDİR…

Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar; Mayıs ayı enflasyon verileri nedeniyle kamu görevlilerinin maaşlarında yaşanan erimenin ve enflasyonun ürettiği kayıpların telafi edilmesi talebiyle basın açıklaması düzenledi. Aşkar açıklamasında “ Açıklanan rakamların memurun ve memur emeklisinin gelir kaybını arttırdığını    ve kamu işvereni, siyasi iradenin “enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünü yerine getiremediğini” söyledi.

Maaşlar Eriyor, Kayıp Artıyor

TÜİK verilerine göre 2021 Mayıs ayı enflasyonunun %0,89, Ocak-Mayıs dönemi beş aylık enflasyonun ise %6,38 olduğunu belirten Aşkar,  bu oranlar itibariyle kamu görevlilerinin ilk altı aylık %3’lük maaş artışı enflasyonun 3.38 puan gerisinde kaldığını söyledi.

“Daha keskin bir söyleyişle maaşlarda %3’lük artış gerçekleşirken, enflasyonda ise bunun 2 katının üzerinde artış gerçekleşti.” diyen Aşkar,  “Enflasyon hem maaşları eritmeye hem gelirde kayıp üretmeye hem de giderler için ayrılan tutarları büyütmeye devam ediyor.” dedi.

İşveren ve Hakem Kurulu Matematikten Sınıfta Kalmıştır

Aşkar, açıklamasında “ Toplu sözleşme sürecinde yetkili konfederasyon olarak ısrarla bu hesabın yanlış olduğunu söyledik. Ne yazık ki zaman bizi haklı çıkarmıştır. Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde Temmuz ayında % 3 normal artış, %3,38 ise enflasyon farkı artışı yapılacak. Bunun anlamı ise; Temmuz ayında enflasyonun yapacağı artış, İşverenin ve hakemin yaptığı artıştan daha yüksek olacağıdır. Yani hem kamu işvereni hem de hakem heyeti matematikten sınıfta kalmıştır.” diyerek “Kamu işvereni, siyasi iradenin “enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gereğini bihakkın icradan özenle kaçınmaktan vazgeçmelidir.” ifadelerine yer verdi.

Seyyanen Zam Beklenti Değil Zarurettir

Kamuran Aşkar; “Memur-Sen olarak; enflasyonun durdurulmasını, seyyanen zammın yürürlüğe konmasını, 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde de masaya Türkiye’nin ekonomik büyümelerini yansıtan rakamlarla oturulmasını istiyor ve bekliyoruz” diyerek seyyanen zammın kamu çalışanı için zorunlu olduğunu belirtti.

reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yolcu yok diyenlere kapak olsun! Zonguldak Havaalanına Almanya’dan ek sefer…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.