a
reklam
reklam

KADIN HAKLARI  MI DEDİNİZ.?

Aslında bütün bu çekişmelerin ve diğer hukuki konudaki sıkıntıların altında yatan sebep bir türlü kendi öz hukukumuzu ortaya koyamamamızdır.

Bundan 10 sene evvel her ne akla hizmet ederek imzalandığı belli olmayan sözde kadın haklarını içeren İstanbul sözleşmesi ile, o gün bu gündür kadın cinayetlerinin, tacizlerin ve aile içi geçimsizliklerin giderek arttığı bir zamanda, önceki gün iptal edilen meşhur sözleşme ortalığı karıştırdı.Sözleşmenin iptal edilmesiyle birlikte bazı  malum kadın hakları kuruluşları ve dernekleri ile iktidara muhalif siyasetçiler mal bulmuşçasına değişik hezeyanlarla konunun üzerine atladılar.

Aslında bütün bu çekişmelerin ve diğer hukuki konulardaki sıkıntıların altında yatan sebep bir türlü kendi öz hukukumuzu ortaya koyamamamızdır. 1993’te Ankara’da arabasına konulan bomba nın  patlaması sonucu suikastla hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci, yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu katıldığı bir toplantıda Türk hukuk sisteminden bahsederken gerçekten Kanunlarımız açısından çok manidar olan, şu ifadeleri kullanıyor.’’ Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devrimi yaptı, hukuk devrimi batılı yasaların resepsiyon yoluyla Türkiye ye getirilmesi demek, İtalya’dan ceza yasası aldık, Fransa’dan idare hukuku ilkeleri aldık, İsviçre’den medeni hukuku aldık, Almanya’dan ceza yargılaması hukukunu aldık, Bir gülmece dergisindeki şu tanım olayları yeterince sergiliyor, Türk vatandaşı tanımı, diyor ki Türk ne demektir? Türk vatandaşı kimdir? ,Türk vatandaşı İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalyan ceza yasasına göre cezalandırılan, Alman ceza yasası usulüne göre yargılanan, Fransız idare hukukuna göre idare edilen ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir.’’. Maalesef gerçek bu, kendi yapımıza uygun bir hukukumuzun olmayışı bizi hukuki çalkantıların içinde sürükleyip duruyor. Avrupa’nın kendi kültür, ahlak ve inanç anlayışına göre düzenlenmiş ve bizim türbanlı sosyetenin de hararetle desteklediği İstanbul sözleşmesindeki hukuki uyarlamalar, aynen batıdan alınan diğer kanunlar gibi bünyemizde alerji yaptı, sözleşmenin bünyede verdiği rahatsızlılığın farkına varıldığın da da iptal edildi, bu iptalin gürültüsü kuşkusuz bir müddet devam edecektir. Toplumda infial uyandıran kadın cinayetlerinin, aile içi kavgaların ve huzursuzlukların esas kaynağı ise Dinimiz İslamiyeti doğru düzgün bilmeyip, yaşamamaktır.

Kadınlarımız ve erkeklerimiz İslamiyet’in kadınlara verdiği hak ve hukukları ve ayrıca dinin diğer karşılıklı hüküm ve mesuliyetlerini, helal ve haramları gerçek manada bilseler, inansalar ve yaşasalar bu gün kadın cinayetleri, kadın haklarının yokluğu, aile içi şiddet  diye bir konu Türkiye gündeminde olmazdı. Diğer taraftan Prof.Dr. Canan Karatay ın da İstanbul sözleşmesinin iptaliyle ilgili şu görüşü de kayda değer bir gerçektir, Karatay diyor ki, İstanbul sözleşmesi ayrılmamız yerinde ve isabetli bir karar olmuştur Osmanlı şer’iye kayıtlarında bir tane kadın cinayetine rastlanmaz, meselenin bitmesi için özümüze dönmeliyiz DÖNMELERİN sözüne değil. Bütün bunlar gösteriyor ki batıdan ithal değişik ülkelerin kanunları bünyemize uymamıştır, ilahi kanunlar terk edilip unutulunca kadınlarında hakları kaybolmuş, insan aklının ürettiği kanunlarsa bir türlü kadın cinayetleri ile diğer başka hususlar da yeterli olmamış, mahkemelerde ise milyonlarca dava dosyası oluşmuştur. Adalet Bakanlığının TBMM verdiği kapsamlı bir raporda özetle, şu anda Türkiye’de 496’sı ağır ceza mahkemesi olmak üzere 6893 mahkeme bulunuyor. Ceza mahkemelerinde dosya sayısı ise 1 milyon 309 bin 357. Hukuk ve idare mahkemelerinde de benzer durum söz konusu. Hukuk mahkemelerinde 2 milyon 90 bin 856 dosya 2018’den devrederken, yıl içinde ise 1 milyon 663 bin 672 dosya geldiği belirtiliyor. Netice olarak kadınların kaybolan haklarını batının süfli kanunlarında veya sözleşmelerinde arayacağımıza kendimize uygun kanunlar  yapmaya yönelmeliyiz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul sözleşmesi ders olsun!

reklam

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.