Bonus Veren Sitelerdeneme bonusu
SON DAKİKA

Hastane Otoparkı tartışması! Nereye yapılacak?

Bu haber 15 Ekim 2019 - 19:01 'de eklendi ve 309 kez görüntülendi.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor. 2020 sonu veya 2021 Ocak ayında tamamlanarak hizmete girmesi beklenen 400 yataklı modern hastanenin hizmete girecek olmasını vatandaşlarımız dört gözle bekliyor. Büyük bir eksikliği giderecek olan yeni Hastane Zonguldak halkına olduğu kadar ilçe ve belde vatandaşlarımıza da kaliteli hizmet verecek. Şu anda yaşanmakta olan sıkıntıya çözüm gelmiş olacak.

Buraya kadar güzel ve olumlu da, olumsuz olan tek konu ise hastanenin otoparkının nereye yapılacak olması. Bu konuda çeşitli alternatifler ortaya atılıyor ancak kalıcı bir çözüm bulunmuş değil. AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar’ın geçtiğimiz günlerde gazetecilerle yaptığı söyleşide hastane otoparkı için Kız Meslek Lisesinin yıkılmasına sıcak bakması ve bu görüşü ortaya atması tartışmaları da beraberinde getirdi. Aynı şekilde AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun da burasına işaret ederek “Olabilir” bilgisini vermişti. Çünkü, en yakın ve doğru yerin burası olacağı görüşü ağırlıkta. Sayın Valimizin de net ifadesi olmasa da Kız Meslek yerine otopark yapılacak olmasına sıcak baktığı belirtiliyor.

ZEKİ TOSUN’UN GÖRÜŞLERİ

Tosun, “Kız Meslek Lisesi yıkılabilir.  Bir anda olacak işler değil, yıkılacak, kapatılacak diye bir durum şu anda yok. Taraflarla görüşülür ve ona göre bir proje hazırlanır ve o şekilde hareket edilir. Orada gerçekten güzel bir hastane yapılıyor. Taraflarla görüşülerek otopark sorunu için bir çözüm üretilecek. Bu işlerin bakanlık kısımları da var. Bir fikir atıldı ortaya ve bunun amacı da şehri ve bölgeyi rahatlatmak. Eğer hastaneden faydalanmak için okulun yıkılması gerekiyorsa yıkılacaktır. Dediğim gibi bu tarafların görüşmesi ve proje ile belli olacak. Yıkılma olur da daha güzel bir okul projesi yapılırsa ve bu vatandaşın hoşuna giderse yıkılabilir. Fikrin ana teması o bölgeyi rahatlatmak. Düzenlemenin herkese faydası olacaksa gereken yapılacaktır”…

GÖRÜŞLER

Kimilerine göre “Olumlu” kimilerine göre de “Olumsuz” bir görüş olduğu kamuoyunda tartışıldı ve tartışılmaya da devam ediyor. Yıllardır şık mimari yapısıyla hizmet vermekte olan ve bugüne kadar hakkında güzel sözler duyduğumuz Kız Meslek Lisesinin yıkılacak olması ve bu yönde siyasi karar alınmaya çalışılması sizce doğru mudur?

Yoksa okulun bir başka tarafa kaydırılıp sağlık gibi söz konusu önemli olan bir yerde mutlaka otoparkın yapılmasının da şart olduğu gerçeğinden hareketle bunun hayata geçirilmesi doğru bir karar mı olacaktır. Esasında buraya hastanenin yapılması ta başından beri yanlıştı ancak aranan onca yerden sonra yeniden aynı yere yapılmasına karar verilmesi yanlışın en büyüğüydü.

 Okullar burada…

Stat burada…

Sağı-solu, önü arkası dar bir bölge…

Trafik oldukça yoğun..

Eeee nasıl olacak?

ÇÖZÜM BU MUDUR?

Yapılan Hastanenin hemen yanında bulunan Kız Meslek Lisesi yıkıldı mı çözüm bulunacak.

Kısmen doğru olabilir ve büyük bir otopark yapıldığı zaman buranın rahatlamasına neden olabilir ama işin bir de YAZIK OLUR tarafına bakmak lazım. Hazır oturmuş, başarılı bir okulun zamanında sırf akılsız hareket edilmesi sebebiyle yıkılsın denilmesi vicdanları ne kadar rahat ettirebilir. Bunu çok iyi düşünüp karar verilmesi lazımdır.

Kaldı ki, Kız Meslek Lisesinin hemen alt kısmında bulunan Yayla Okulunun da aynı şekilde gündemde tutulması ve buraya da aynı şekilde otopark yapılması düşüncesi de yetkililer tarafından iyice hesap edilip en doğru kararın verilmesi lazımdır. Hastane buraya yapıldığına göre kesin olarak otoparkı olması şarttır ve adı geçen bu iki okulun yanı sıra başka bir alternatif söz konusu olacaksa bu da masaya yatırılmalı ve en doğru karar verilmelidir.

Zaman her geçen gün daralıyor. Hastanenin yüklenici firması 2020 yılının son ayında veya 2021 yılının Ocak ayında tam şekliyle hastaneyi hazır teslim etmesi gerekiyor. Bize verilen bilgi böyle, hal böyle iken otopark tartışmalarına en kısa zamanda nokta konulması ve kamuoyunun daha fazla bilgi kirliliğine sevk edilmesi yanlış olacaktır. Bundan kaçış yoktur, devlet bu hastaneyi buraya yaptırmaya karar verdiğine göre ve böyle tam teşekküllü hastanenin de kesin olarak otoparkı olması gerektiğine göre Kız Meslek, Yayla veya başka bir yerde karar verilmesine engel olmaya da çalışmak sağlığa engel teşkil etmek anlamına da gelecektir.

Yıkılanın yerine daha güzeli yapılır, yapılıyor da fakat elbette oturmuş bir okulun yıkılmasına kimsenin gönlü de razı olmaz ama yapacak bir şey yok. Bu otopark bir şekilde yapılacak. Bakalım nereye olacak..?

 Kalın sağlıcakla…

Mustafa Emen
Mustafa Emenmustafa28.67@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve taşımacılık