[removed][removed]
Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 11:54 Bu haber 7312 kez okundu
 
'Ve Zonguldak' geri geldi! 'İstanbul ne ise Zonguldak’ta odur'
- Haberi
'Ve Zonguldak' geri geldi! 'İstanbul ne ise Zonguldak’ta odur'

30 Büyükşehir ile birlikte “Ve Zonguldak” olarak anılan kentte durum;

ESKİSİNDEN DE VAHİM!

 

  • Koronavirüs salgınının ilk çıktığı günlerde Türkiye’de 30 büyükşehir ile birlikte anılarak “Ve Zonguldak” olarak hafızalara kazınan Zonguldak’ta durumun ilk başlangıçtan daha da vahim olduğu belirtildi. Ölümlü vakaların ve pozitif vakaların artması kışa girilen bu günlerde endişeleri daha da artırıyor.
  • Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun, sosyal hesabından yaptığı paylaşımda, “İşgal ettiğim makamın sorumluluğu ile Zonguldak halkını çok ciddi uyarmak ve bilgilendirmek zorundayım. Şu bilinsin isterim, İstanbul ne ise Zonguldak’ta odur, yani bu sefer dalganın boyutu birinci ile kıyaslanamayacak şekilde büyüktür” dedi.
  • Zonguldak caddelerinde insanların temizlik, mesafe, maske kurallarına uymadığı, kalabalık mekanlarda eskiye nazaran daha çok bulunulduğu, hala daha “Bir şey olmaz” mantığıyla hareket edildiği görülüyor. Zonguldak’ta koronavirüs salgınından ölenlerin sayısı tam olarak açıklanmasa da durumun ne kadar vahim boyutta olduğu defalarca yetkililer tarafından ima ediliyor.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Tosun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli Zonguldaklı hemşerilerim, Pandemi sürecinde ilk paylaşımımı 19 Mart tarihinde ‘EVDE KAL TÜRKİYE’ başlığı altında yapmıştım, özeti evde kalmaz isek sağlık sisteminin tıkanacağı idi, bu ikazdan itibaren 40 gün bizler için çok zorlu geçti ve literatüre 30 Büyükşehir ve Zonguldak ile girdik” diyerek şunları söyledi:

“İkinci paylaşımımı 23 Nisan’da yine böyle Ulusal bayram günümüzde yapmıştım, özeti; Devletimizin aldığı sıkı önlemlerle ve yerel kararlarla salgının kontrol altına girdiği (halkımızın kurallara uyması ile) yönünde bir müjde yazısıydı. Nitekim takip eden günlerde Zonguldak’ta 21 gün sıfır vaka çıkmıştı, biz de sağlıkçılar olarak çok mutlu olup nefeslenmiştik, zira çok yorulmuştuk. Bugün kendimi üçüncü mesajımı yazmak zorunda hissediyorum, zira işgal ettiğim makamın sorumluluğu ile Zonguldak halkını çok ciddi olarak uyarmak ve bilgilendirmek zorundayız. Tabii ki rakam vermeyeceğim gerek de yok, zira en yetkili birinci ağızımız, Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca açıkladı, İstanbul için salgının kontrol altına alınmaz ise korkutucu boyutlara ulaşacağını söyledi. Ancak şu bilinsin isterim, İstanbul ne ise Zonguldak’ta odur, yani bu sefer dalganın boyutu birinci ile kıyaslanamayacak şekilde büyüktür.

Konunun uzmanlarından Prof. Dr. Kemalettin Aydın‘ın açıklamaları sabittir, ne diyor Kemalettin hoca, virüs yayılım şeklini büyük ölçüde artırdı, çok kolay bulaşabiliyor maalesef bu yönde bir mutasyon söz konusu. Bugünden itibaren hiç vakit kaybetmeden, Sayın Sağlık Bakanımızı dikkatle takip ederek, birinci dalgadaki hassasiyetin de üzerinde tedbirlerimizi alarak kurallara uyarak, mecbur değilsek dışarı çıkmayarak, bana bir şey olmaz demeden bireysel değil toplumsal düşünerek davranabilirsek başarılı olabiliriz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Ve, Zonguldak', geri, geldi!, 'İstanbul, ne, ise, Zonguldak’ta, odur',
Yorumlar
Haber Yazılımı