Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 09:51 Bu haber 1658 kez okundu
 
Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Zonguldak'ta sondaja başlıyor!
ÇAYCUMA Haberi
Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Zonguldak'ta sondaja başlıyor!

'Fatih'in Zonguldak'ta Ereğli açıklarında sondaj faaliyetlerine 15 Temmuz'da başlayacağı belirtildi. 

Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi olan 'Fatih', Karadeniz'de ilk kez gerçekleştireceği sondaj faaliyeti için Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinin Filyos beldesine demir attı.

Son hazırlıklarını Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesi açıklarında sürdüreceği belirtilen Fatih Sondaj Gemisi, 15 Temmuz'da Ereğli ilçesi açıklarına demir atarak sondaj faaliyetlerine başlayacağı ifade edildi. 

Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz'de ilk kez yapacağı sondaj faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere, 29 Mayıs'ta İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'dan uğurlanmıştı. 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak'taki sondajla ilgili şunları söylemişti:
"Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var. Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz. Karadeniz’e ilk defa kendi milli sondaj gemimizle bu operasyonu yapacağız. Zonguldak açıklarında planlıyoruz. Temmuz ayının ilk yarısında oradaki ilk operasyona başlamış olacağız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, ilk, milli, sondaj, gemisi, Zonguldak'ta, sondaja, başlıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı