Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 19:46 Bu haber 18861 kez okundu
 
İLLA EDEP, İLLA EDEP…
- Haberi
İLLA EDEP, İLLA EDEP…

1972-73 yıllarında lise çağımda 17 yaşımda gazetelerin matbaalarda el dizgisi ile hazırlandığı bu meslekte 2020 yılına geldiğimizde aradan tam 47 yıl geçmiş. Büyük usta kalemlerin, EDEPLİ-AHLAKLI yazarların yazdığı yazıları dizerek-okuyarak çok güzel tecrübeler edindim. O günlerin gazetecileri, usta kalemlerinin çoğu aramızdan ayrıldı hakkın rahmetine kavuştu, onların sayesinde bugüne kadar hep düzgün ve doğru haberlerle, yorumlarla kendimi ifade etmeye, iz bırakmaya çalıştım. Bunda da başarılı olduğumu sanıyorum.

Hiçbir zaman ahlak ve edep dışı haberlerle kamuoyunun önünde olmak hiç tarzım olmadı, çünkü, o büyük ustalardan aldığım terbiye gereği bana yakışan bir üslup değildi. Belden aşağı yazacağım, insanları rencide edeceğim, her türlü entrika, fırıldak yapacağım olmamış hadiseleri oldu diye ortaya atacağım ve sonra da ben bu mecburiyet caddesi 700 adımlık Gazipaşa’da adamım diye gezeceğim öyle mi?

Aman Allah korusun.

Zonguldak’ta 80’li yıllara kadar 5 tane günlük çıkan gazete vardı. Gazeteciliğin bir onuru-gururu vardı. Herkes saygı duyardı. Ahlaklı gazeteciliğin yerini maalesef çok iğrençlikler aldı. Para-hırs ve tıklanma uğruna ahlaksızlık aldı başını gitti. Herkesi bu alan içine koymak elbet haksızlıktır ve bu işi hala ahlaklı ve edepli bir şekilde yapan sadece ekmeği uğruna düzgün çalışan meslektaşlarımız vardır. Bunları bir kenara koyuyor ve saygı duyuyorum.

Gazetelerin ekonomik şartlar altında zorluklarla çıkmaya çalışması, yaşamak ve ayakta kalmak için her türlü gayreti gösterdikleri doğrudur ama türlü manevralar yaparak mesleğin bir takım hevesler uğruna ayaklar altına alınması bu işi adam gibi yapmaya çalışanlara saygısızlıktır ve hakarettir.

Gelinen noktada bardağı taşıran son ahlaksızlık yine bildiğimiz gazeteden geldi. 60 senelik mazisi başarılarla dolu onurlu bir eğitim okulunu (Çok affedersiniz genelevle) aynı duruma koymak gerçekten midemizi bulandırdı. Malum gazete daha sonra inceden çark ederek (yanlış anlaşıldım özür dilerim) demek yerine bahanelerle işin işinden çıkmaya çalıştı ama aldığı tepkilere baktığımızda ve yorumları okuduğumuzda inanın kimsenin yüzüne bakılacak tarafı yok. (Tabi yüz varsa)

Yazılan o yazıyı bir kere daha sizin görüşünüze sunalım bakalım tam olarak ne anladınız. Bu yazının savunulacak bir tarafı var mıdır?

“Zonguldak Valiliği tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde kapatılan Zonguldak Genelevi’nin 1910 yılında açıldığı tahmin ediliyor. Kız Meslek Lisesi’nin korunma kararı alınırken kayda geçen “Mesleki ve teknik eğitimlerinin sağlanmasında hizmet sunarak yapının hatıra değerine haiz olduğu kanaatine varıldığından” ifadesi Zonguldak Genelevi için geçerli değil mi? 
Eskiler öyle anılar anlatıyorlar ki! 
Üstelik, Acılık’taki Zonguldak Genelevi’nde evi olan ve hala hayatta olan kişiler var Zonguldak’ta. 
Siyasetin, ticaretin, sosyal hayatın içinde.”

 

EDEP VE AHLAK İLE İLGİLİ MUHTEŞEM SÖZLER:

Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep,

Dediler ilim geride, illa edep, illa edep…Yunus Emre

Takvası azalan kişinin hayâsı azalır. Hz. Ömer

Edep, mirasın hayırlısıdır. Hz. Ömer

Edep bir damladır, damladı mı yok olur. Hz. Ali

Şeytanın katili edeptir. Hz. Mevlana

İnsanla hayvan arasındaki fark edeptir. Mevlana

En güzel edep, güzel ahlaktır. Hz. Ali

Edepsizliğin başladığı yerde, edebiyat biter. M. Akif Ersoy

Edep, haddini bilmektir. Ahmet Hulûsi

Erkeğin süsü edep, kadının süsü de zehep (altın) tir. Hz. Ali

Edep kişinin gönül aynasıdır. Hz. Mevlana.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İLLA, EDEP,, İLLA, EDEP…,
Yorumlar
Haber Yazılımı