Haber Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 16:44 Bu haber 9643 kez okundu
 
ÇATES, yine Gündemde... İnce bir hesap mı var?
KİLİMLİ Haberi
ÇATES, yine Gündemde... İnce bir hesap mı var?

Çatalağzı Termik Santrali, siyasi malzeme olmaya devam ediyor. ÇATES in faaliyetleri 31.12.2019 tarihinde Çevre ve İzin Yönetmeliği kapsamında Baca gazı arıtma sistemleri ve Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) olmaması gerekçesi ile durdurulmuştu. Yaklaşık 10 milyon TL harcayarak kapanma gerekçesinde eksiklikleri tamamlayarak 09.03.2020'de GFB için başvuru yapan ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sistem üzerinden onay verilen ÇATES, 13.03.2020 tarihinde Bakanlığa başvuru yapılmış, 06.04.2020 tarihinde Bakanlık bu başvuruyu derin deniz suyu deşarjı olmadığı gerekçesi ile iade etmişti.

 

Daha önce kapansın diyenler derin deniz suyu deşarjı olmamasına rağmen açısın diye kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.

 

Bir çok gelişmeye sessiz kalan MHP İl Başkanı Varol Demirköse, ÇATES için açıklama yaptı.

MHP İl Başkanı Varol Demirköse, ÇATES'in Zonguldak ve ülke ekonomisi için önemine değinerek, kapatılmaması gerektiğini belirtti.

Demirköse, açıklamasında şu uyarıyı yaptı:

"ÇATES hem Zonguldak hem de ülke ekonomisi için son derece önemlidir. Yaklaşık 400 personel istihdam etmekte, 16 Rodevanslı saha ve TTK dan kömür alarak hem bölgemiz kömürünü kullanmakta hemde istihdama katkı sağlamakta, TTK lavuarındaki düşük kalorili kömürü de alıp ekonomiye kazandırmaktadır. Bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli bir gelir kapısını oluşturmaktadır.

ÇATES in faaliyetleri 31.12.2019 tarihinde Çevre ve İzin Yönetmeliği kapsamında Baca gazı arıtma sistemleri ve Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) olmaması gerekçesi ile durdurulmuştur. ÇATES yaklaşık 10 milyon TL harcayarak kapanma gerekçesinde eksiklikleri tamamlayarak 09.03.2020 de GFB için başvuru yaptı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sistem üzerinden onay verildi. 13.03.2020 tarihinde Bakanlığa başvuru yapılmış olup 06.04.2020 tarihinde Bakanlık bu başvuruyu derin deniz suyu deşarjı olmadığı gerekçesi ile iade etti.

01.01.2020 tarihinden beri ÇATES, filtreler için 10 milyon TL yatırım yaptı, yaklaşık 400 personelin işine son vermedi, TTK ve 16 Rodevanslı sahadan kömür almaya devam etti. Filtreler ile ilgili yükümlülüğünü yerine getiren ÇATES, GFB alamazsa ve üretime başlayamazsa kapanma durumuna gelecek. Ülkemizin enerji ve ekonomik yönden her zamankinden daha güçlü olması gerekirken ÇATES'in tekrar üretime geçmemesi ve devamında kapanması ülkemiz için büyük bir kayıptır.

Geç kalmadan ÇATES in tekrar üretime geçmesi için gereği yapılmalıdır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇATES,, yine, Gündemde..., İnce, bir, hesap, mı, var?,
Yorumlar
Haber Yazılımı