Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 18:48 Bu haber 9253 kez okundu
 
'Bankalar, madencinin hakkını gasp etti'... Sendikalardan sert açıklama ve Rest!
- Haberi
 'Bankalar, madencinin hakkını gasp etti'... Sendikalardan sert açıklama ve Rest!

TTK Banka Promosyon İhalesi, 25-03.2o2o tarihinde TTK Genel Müdürlüğünde yapıldı. GMİS, Memur Sen , Türkiye Kamu Sen ve KESK’in ortak yaptığı basın açıklamasında TTK çalışanlarının haklarının bankalar tarafından gasp edildiği belirtildi. Türkiye’de ki Kamu Kurumlarında son 2 yıl içerisinde yapılan promosyon ihalelerinde ortalama rakamların çok altında rakamların teklif edildiğini belirtilerek, teklifin kurum çalışanlarını temsil eden sendikalar tarafından kabul edilmediği vurgulandı.

 

İhale komisyonunda çalışanları temsilen bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), verilen rakamı kabul etmemiş olup,  “şerh” düşerek tepkisini gösterirken, “Söz konusu banka bu teklifinde ısrarlı olması halinde ise maaş kartlarımız hariç, tüm kredi kartlarımızı iptal edeceğimizi, bireysel işlemlerimizi kapatacağımızı, bu tür işlemlerimizi diğer bankalar aracılığı ile yapacağımızı, üyelerimiz adına kamuoyuna deklare ediyoruz.” denildi.

 

Yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

 

"TTK Banka Promosyon İhalesi, 25-03.2o2o tarihinde TTK Genel Müdürlüğünde yapılmıştır. Ülkemizin Korona Virüsü ile mücadelesinde zor günlerden geçtiği bu günlerde, bankalar, yaşanmakta olan krizi fırsata çevirerek TTK emekçilerinin haklarını gasp etme yolunu tercih etmişlerdir.

İhaleye dört banka katılmış olup, en yüksek teklif beş yıl için, 4050 TL olarak Vakıfbank tarafından verilmiştir.

Türkiye’de ki Kamu Kurumlarında son 2 yıl içerisinde yapılan promosyon ihalelerinde ortalama rakamlar, beş yıl için 6-7bin TL arasında oluşurken, bugün bizlere bankalar tarafından reva görülen 4050 TL’lik teklifin kurum çalışanlarını temsil eden sendikalar tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.

İhale komisyonunda çalışanları temsilen bulunan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), verilen rakamı kabul etmemiş olup,  “şerh” düşerek tepkisini göstermiştir.

TTK’da 5 yıllık ortalama 7 milyar TL’lik işlem yapılmaktadır. Bizler TTK’da çalışanların ortak sesi olarak; bu teklifi kesinlikle kabul etmiyoruz. Söz konusu banka bu teklifinde ısrarlı olması halinde ise maaş kartlarımız hariç, tüm kredi kartlarımızı iptal edeceğimizi, bireysel işlemlerimizi kapatacağımızı, bu tür işlemlerimizi diğer bankalar aracılığı ile yapacağımızı, üyelerimiz adına kamuoyuna deklare ediyoruz."

 

Hakan YEŞİL              Sedat GÜNGÖR       Selami YOĞURTÇU        Vacit ESEN

    GMİS                            MEMUR-SEN           T.KAMU-SEN                     KESK

Genel Bşkn.           EnerjiBir-Sen Şube Bşk. Türk Enerji-Sen Şube Bşk.   ESM Şube Bşk.

                           

                                                                                        

Kaynak: Editör:
Etiketler: , 'Bankalar,, madencinin, hakkını, gasp, etti'..., Sendikalardan, sert, açıklama, ve, Rest!,
Yorumlar
Haber Yazılımı