a

Filyos Çalıştayı Tertip Komitesi toplandı…

Filyos Çalıştayı Tertip Komitesi BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı Başkanlığında Toplandı.

 

Türkiye’nin en büyük ekonomik kalkınma yatırımlarından biri olan ‘Filyos Vadisi Projesi’  kapsamında, projeye akademik, teknolojik ve bilimsel altyapı desteği sağlamak üzere Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek  ‘Filyos Çalıştayı’ Tertip Komitesi, hazırlık çalışmalarını değerlendirmek üzere Rektörümüz başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi.

26 Kasım Perşembe günü online olarak, düzenleme kurulunda yer alan akademik personelin katılımıyla yapılan toplantı, Rektör Prof. Dr. Çufalı’nın açılış konuşması ile başladı.  Rektörümüz, Türkiye’nin 2023 kalkınma planları kapsamında en büyük beş yatırımdan biri olan Filyos Vadisi Projesi’nin sadece ulusal değil,  uluslararası ticaret ve sanayi alanının oluşturulması anlamında önemine dikkat çekti. Bu bağlamda ülkemizin 2023 yılında dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasında yerini alması hedeflerinin gerçekleşmesinde lokomotif olabilecek projenin bölgenin uluslararası tanınırlığını mümkün kılacağını belirten Rektörümüz, üniversite olarak akademik ve bilimsel projelerimiz ve teknolojik alt yapımız ile ülkemiz ekonomisine büyük ivme kazandıracak projeye her türlü desteği sunmaya ve fedakarlıkta bulunmaya hazır olduklarını, bu bağlamda da paydaşlarla olan istişare içinde olduklarını dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak ülkemizin en büyük kalkınma hamlelerinden biri olan; bünyesinde Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı'nı da barındıran Türkiye’nin en büyük üç limanından biri olması planlanan Filyos Limanı ile Türkiye'nin artan dış ticaretinin karşılanmasının ve bölgesel kalkınmayı da hızlandırmasının planlandığı projeyi çok önemsediklerini söyledi.

Basın Yayın Halkla İlişkiler Koordinatörü Fehmi Gür’ün, ‘Filyos Çalıştayı’na ilişkin sunumu ile devam eden toplantı, komite üyeleri tarafından çalıştay takviminin planlanması ve diğer konuların görüşülmesinin ardından son buldu.

Üniversitemiz-sanayi-kamu işbirliği misyonu çerçevesinde Filyos Vadisi Projesi’ne Ar-Ge ve inovasyon desteği ve teknoloji transferinin sağlanmasının amaçlandığı Filyos Çalıştayında projeye yön verecek orta ve yüksek teknoloji, projenin resmi ve özel sektörler nezdinde bölgesel etkileri, ekonomik, kültürel ve turizm açısından kazanımlarının çok yönlü olarak değerlendirilmesi düşünülmektedir.

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mini Yatırım Bilgisi

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.