DOLAR

13,7194$%0.4

EURO

15,5684%0.18

GRAM ALTIN

786,21%0,93

ÇEYREK ALTIN

12.515,06%0,16

TAM ALTIN

12.515,06%2,21

BİTCOİN

665938฿%-12.69263

a

BU ŞEHİRDE SANAYİ GELİŞİR Mİ?

Çocukluk yıllarımın Kastamonu sunda, günün şartlarına göre sanatkârlar şehrin merkezinde değişik mahallelerde faaliyet gösterirlerdi.

 

Çocukluk yıllarımın Kastamonu sunda, günün şartlarına göre sanatkârlar şehrin merkezinde değişik mahallelerde faaliyet gösterirlerdi.

Sanayi çarşısı diye özel bir mevkii yoktu. En çok bilinen esnaflar başta Marangozlar ve şeritçiler, araç sayısı az olduğu için birkaç oto tamircisi, kaportacı ve oto boyacıları, tornacı ve oto makasçısı ile birkaç yedek parçacı vardı. Yetmişli senelere doğru bu mesleklerle birlikte yeni meslekler ve iş yerleri yavaş yavaş çoğalmaya başladı.

Şehirde hepsini bir araya toplayacak bir yer ihtiyacı baş göstermişti. Anadolu’nun birçok şehirlerinde de bu durum farklı değildi.İhtiyaca binaen 67 li yıllarında, tüm esnafları bir araya toplayacak bir çarşı kurulmasına karar verildi, o gün şehrin dışında bu gün ise şehrin merkezinde kalan bölge , tespit edilerek iş yerleri yapıldı.Tüm esnaflar yeni yapılan iş yerlerine taşındı ve bu dükkanlar  69-70 li yıllarda sanayi çarşısı olarak faaliyete geçti.

Bundan sonra geçen 25 sene zarfında  mevcut  iş yerlerinin yetersiz kalması üzerine 1998 senesinde  Kuzey kent mevkiinde yeni sanayi adı altında ikinci bir  sanayi çarşısı daha kuruldu. Bu gün şehrin, konutlar, hastane ve üniversite ile gelişmesi üzerine her iki çarşı da artık tamamen şehir içinde kaldı.

Hal  böyle olunca bundan yaklaşık 6 yıl evvel Belediye öncülüğünde  her iki çarşının birleştirilerek batı çevre yolu üzerinde bir mevkie taşınmasına karar verildi ve  S.S.Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi  adı altında çeşitli Meslek Odası Başkanları , Belediye Meclis Üyeleri ve Sanayi Sitesi Esnaflarından oluşan 14 kurucu üye tarafından  yeni  bir kooperatif kuruldu ,kooperatif 70 ayrı meslek dalında 624 üye ye ulaştı.

   Bu arada Türkiye’de sanayinin gelişimine paralel olarak Kastamonu  ekonomisinin ve sanayisinin gelişmesi maksadıyla  ve 1993  senesinde atılan adımlar sonucunda 1997 de alt yapısı yapılan, Kastamonu-İnebolu yolu 18. kilometrede Gelin dağı mevkiinde 122,5 hektar alanda 36 parselli bir organize sanayi bölgesi yapıldı .Şu anda  parsellerden 31’i üretim aşamasında olup, çeşitli faaliyetlerdeki bu firmalarda 1278 kişi istihdam edilmektedir.

Kastamonu da sanayinin yaklaşık 54 senelik bir özetini kısaca yaptıktan sonra şimdi gelelim yazımın başlığı olan Bu Şehirde Sanayi Gelişirmi sorusuna. Üç kelimelik cümle ile diyorum ki bu mantıkla gelişmez. Bundan 54 sene  önce durumu bizim gibi olan iller fersah fersah bizi geçerken biz neden geri kaldık. Neden, çünkü ne siyasette, ne STK lar da ne de ticarette vizyon sahibi iş bitirici insanlarımızı bulup iş başına getirememişiz, böyle insanlarımız yok mu, var, tabi ki var ama onlara  fırsat vereceğimiz yerde küçük hesaplar peşinde olup o insanları ya küstürmüşüz, ya başka illere kaçırmışız veya yalnız bırakmışız.

Şimdi tekrardan soruyorum yaklaşık 2 bin küçük sanayi esnafının bulunduğu bir şehirde  Organize sanayi bölgesine 20 KM uzaklıkta 650 iş yeri olacak bir küçük sanayi sitesi kurmak akıl işimidir, vizyon midir. Bu 2 bin esnafı nereye koyacaksınız, Organize sanayide bir torna ve ya başka bir işi  olan sanayici 40 kilo metre yol kat edecek ve işini görecek bu akıl mıdır.Bu gün adı geçen SS Maslak Küçük Sanayi sitesi için ortalıkta bir çok laf dolaşıyor, kooperatif üyelerinin üyelikten çıkmaya başladığı söyleniyor.

Diğer yandan daha büyük işletmeleri ve ticareti olan bir Organize Sanayi Bölgesi yönetimine bürokratları Yönetim Kurulu Başkanı yapmak  bir akıl işimidir ,vizyon mudur. Ey sanayiciler  kendi içinizden büyük  sanayi i ve ticareti  bilen hiç kimse yok mu, neden içinizden birini  başkan yapıp ta ağırlığınızı ortaya koyup Kastamonu sanayisine ve ticaretine daha büyük,daha çok katkı ,daha çok istihdam sağlamayı düşünmüyorsunuz.

Ey siyasetçiler, ey Kastamonu nun sanayisine, ticaretine, esnafına katkı, ve fayda sağlamak, ve başka sosyal amaçları olan STK temsilcileri, üyeleri, bu şehrin sanayisini, ticaretini, ekonomisini, iş istihdamını çoğaltmak için, mevcut Organize sanayi bölgesine yakın bir yerde neden Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi kurmayı düşünmüyorsunuz. Son söz olarak diyorum ki bu şehirde sanayi gelişir,gelişir ama bunun için vizyon, samimiyat ve gayret lazım.

 

Yazan: Ahmet Baysan

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kastamonu’da kenevir ekimi başladı

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.