a
reklam
reklam
  • İmza Gazetesi
  • GENEL
  • BEÜ, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılında andı…

BEÜ, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılında andı…

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, üniversitemizde “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” başlıklı çevrimiçi bir konferans verdi.

09 Mart Salı günü Zoom video konferans üzerinden gerçekleştirilen, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfullah Kara ve öğrencilerimizin de katılım sağladığı konferansta, Prof. Dr. Kemikli,  Mehmet Akif Ersoy’un yaşamından kesitler paylaşarak, İstiklal Marşı’nın kabulüne kadar geçen süreç hakkında bilgilendirmede bulundu. Vatan Şairi Akif’in hareket adamı, ahlak adamı ve fikir adamı olduğunu söyleyen Kemikli,  Milli Şairin fikirleriyle Milli Mücadelenin manevi öncülerinden biri olduğunu ifade ederek; Akif ile birlikte o dönem şairlerinin şiirlerinde ‘Millet Egemenliğine’ vurgu yaptıklarını, ‘Milli Mücadele Ruhu’nun oluşmasına kaynaklık ettiklerinin altını çizdi. İstiklal Marşı’nın kabul edilmesine kadar geçen sürece ilişkin açıklamalarda da bulunan Prof. Dr. Kemikli, bağımsızlığımızın simgelerinden ve kurucu bir metin olması açısından İstiklal Marşı’nın bir destan olduğunu, millet ve vatan sevdasını konu aldığı Milli Marşımız ile Türk Milletini  tek yürek olabilmesi, bağımsızlık ruhu ve mücadelesi ile aynı duygularda ortak bir değerde buluşturmayı  başardığını belirtti.

Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin derlendiği Safahat’tan de anektodların paylaşıldığı, katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği konferansın sonunda Rektör Çufalı konuşmacı Prof. Dr. Bilal Kemikli’ye aktardığı değerli bilgilerden dolayı teşekkür etti.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mirac gecesi faziletleri, yapılması gerekenler…

reklam

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.