a

2 bin 700 yıllık antik kent ziyaretçi akınına uğradı…

Karadeniz’in Efes’i “Tieion Antik Kenti” drone ile havadan görüntülendi

Karadeniz kıyılarında kazılan ilk ve tek antik kent olma özelliğini taşıyan 2 bin 700 yıllık Tieion Antik Kenti, hafta sonları adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Drone ile havadan görüntülenen antik kent, düğün hazırlığı yapan çiftlerin de uğrak merkezi haline geldi.

Screenshot 20210919 133353 Chrome

Tarihi Tios, Tieion, Tianon, Tium gibi isimlerle anılan 2 bin 700 yıllık antik kent bölgenin tarihine ışık tutuyor. 2006 yılında kazı çalışmalarının başladığı Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde M.Ö. 6 ve 7. yüzyıllar arasında kurulduğu tahmin edilen Tieion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında tapınağın kriptosuna da ulaşıldı. Yazılı eserlerin yanı sıra, liman, madeni para, tapınak, kilise, hamam gibi eserler tespit edilirken, kalede yaşayanların su ihtiyacının karşılanabilmesi için yapılan su sarnıcı dikkat çekiyor. 4 metre derinliğindeki sarnıcın ardından 60 hektarlık alanda önemli bulguların yapılacak çalışmalarla gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar sürdürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 143. ören yeri olarak kabul edilen antik kentin güvenliği ise Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı asayiş ekiplerince sağlanıyor. Drone ile havadan görüntülenen Filyos Kalesi ve antik kentte kazı çalışmaları belirli aralıklarla devam ediyor.

AW421273 14

KARADENİZ KIYILARINDA KAZILAN İLK VE TEK ANTİK KENT OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN 2 BİN 700 YILLIK TİEİON ANTİK KENTİ, HAFTA SONLARI ADETA ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR. 

Turistik beldenin adeta balkonu oldu
Kentin en gözde beldesi olan Filyos’a tepeden hakim olan antik kent, adeta beldenin balkonu haline geldi. Hafta sonları antik kentin yolunu tutan ziyaretçiler, pandemi dolayısıyla maske ve mesafe kurallarına uyarak ziyaretlerini gerçekleştiriyor. Girişte önce kentin tarihi hakkında bilgi edinen ziyaretçiler, kazılardan elde edilen eserleri inceleme fırsatını yaşıyor. Kazıların ortasından geçen ahşap yoldan ilerleyen ziyaretçiler, teras tabir edilen bölüme gelerek burada hem anı ölümsüzleştiriyor hem de turistik beldeyi tepeden izliyor.
Karadeniz’in Efes’i olarak anılan antik kent, bölgenin tarihine ışık tutmaya devam ediyor.

0 0 0 0 0 0
reklam
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Zonguldak Ülkücülerinin efsane başkanı OSMAN ÇAKRAK vefat etti…

reklam
reklam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0
reklam
reklam
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.